KÖMÜRÜN İSİ SABUNUN MİSİ’NDEN SONRA KREMİN İYİSİ GELİYOR

Toprakla Gelen 16 Nisan 2019

Manisa’nın Soma İlçesi Yırca Köyü’nde imece usulüyle bir araya gelen 20 köylü kadının kurduğu Yırca Hanımeli Sabun Evi’nin dayanışması büyüyor. Yırca Hanımeli Sabun Evi’nin ihtiyacı olan Kozmetik Sorumlu Teknik Eleman sorununun çözümü için gönüllü olan Kimya Mühendisleri Odası Ege Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Erarslan, Yırca Hanım Eli kremi üretimi için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

DAYANIŞMA BÜYÜYOR

Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehlika Koç önderliğinde yönetim kurulu üyeleri, oda üyesi mühendis ve yakınlarından oluşan 30 kişilik bir grup, yakın tarihte yaşanan ve 300’ün üzerinde canın yitirildiği maden faciasının yanı sıra termik santraller nedeniyle yaşanan çevre sorunlarının kendini ağır biçimde hissettirdiği Manisa’nın Soma İlçesi Yırca Köyü’nde Yırca Hanımeli Sabun Evi’ni ziyaret etti.

Koç, bir araya gelen kadınların yarattığı mucizeye destek olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtirken Yırca Köyü’nün kalkınmasına daha fazla katkıda bulunmak ve ürün çeşitliliğini artırmak için fikir alışverişlerinin devam ettiğini söyledi. Sabun Evi’nin teknik eleman ihtiyacı karşısında yönetim kurulu üyesi Nuray Eraslan’ın gönüllü olduğunu hatırlatan Koç, ziyarette uzmanlığı sabun olan kimya mühendislerinin kadınlara deneyim, birikim ve önerilerini aktarma fırsatı bulduğunu kaydetti.

KADINLARIN SESİNE SES OLMALI

Kimya Mühendisleri Ege Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Nuray Eraslan ise, sahip oldukları tek geçim kaynağı zeytin ağaçlarının kesilmesiyle kadınların açlığa mahkum edilmesini kabullenmenin mümkün olmadığını belirterek, “Kadınlarımızın bu mücadelesine destek vermemiz, seslerine ses olmamız gerekiyor. Zeytinyağından sabun ve gerçek balmumundan mumlar yapıyorlar. Ürünleri de tamamen doğal ve çok kaliteli. Şu an tamamlayıcı bir ürün üzerinde çalışıyorum. Yırca Hanımeli Sabun Evi için tamamen doğal hammaddelerle içinde zeytinyağının da olduğu el, yüz ya da vücut kremini hayata geçirmek istiyorum” dedi.

Eraslan, zeytinyağının nemlendirici özelliğine vurgu yaparak, “Geliştireceğim ürün tamamen doğal zeytinyağından, sabahları el yüz yıkayıp güne başlarken ya da gün içinde çamaşır, bulaşık gibi ev işlerinin ardından nemlendirici özelliği ile işlev göreceği gibi duş sonrası vücudu nemlendirme amaçlı kullanılabilecek tamamlayıcı bir ürün olacak” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları