KIŞ DEĞİL, KUŞ TURİZMİ BAŞLADI

Toprakla Gelen 11 Aralık 2018

Dünyanın en önemli kuş üreme merkezlerinden biri olan Aydın Bafa Gölü ve çevresine havaların soğuması ile birlikte kanatlı akını başladı. Bir anda on binlerce çift kuşun akın ettiği bölgede kuşların fotoğrafını çekmek ve kuşları gözlemlemek isteyen yüzlerce kişi  bölgeye akın etti.

Kuş ve bitki türleri açısından önemli biyolojik çeşitliliğe sahip olan ve 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türüne ev sahipliği yapan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası’nda yer alan Bafa Gölü’ne son günlerde on binlerce kuş geldi. Gölde yaşanan kuş hareketliliği bölgeye ayrı bir güzellik katarken, gerek fotoğraf sanatçıları gerekse kuş gözlem toplulukları Bafa Gölü’ne akın etti. Otobüslerle bölgeye gelen gruplar göldeki teleskop ve dürbünlerle kuşların hareketliliğini izleyip kuşları fotoğrafladı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde gerçekleştirilen kuş gözlemi ve fotoğraf çekimi etkinliğine Aydın Vali Yardımcısı Ömer Faruk Günay’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda fotoğrafçı ve topluluk katıldı. Fotoğraf sanatçıları ile birlikte Adnan Menderes Üniversitesi’nin Kuş Gözlem Topluluğu öğrencilerinden oluşan heyetlere yaklaşık 21 yıldır bölgedeki kuşları gözlemleyip fotoğraflayarak bu konuda çeşitli kitaplar hazırlayan Doçent Dr. Ortaç Onmuş bilgilendirdi.

70 TÜRDE 228 BİN KANATLI

Kuş ve bitki türleri açısından oldukça zengin biyolojik çeşitliliğe sahip Bafa Gölü ve adalarda bulunan koruma altındaki tarihi yapıların binlerce çift kuşun doğal üreme merkezi haline geldiğini belirten Doç. Dr. Ortaç Onmuş, bu bölgenin hak ettiği şekilde tanıtılması halinde doğa severler tarafından dünyanın en önemli turizm merkezlerinden birisi haline getirileceğini söyledi. Yaklaşık 70 türde 228 bin su kuşunun akın ettiği bölgede su kuşlarının hareketlerini izleyenler hem bölgeye hem de su kuşlarına hayran kaldı.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları