KIŞ AYLARINDA BESLENMEYE DİKKAT

Toprakla Gelen 04 Şubat 2019

Kış aylarıyla birlikte vücut metabolizmasının yavaşladığını ve kilo alımının da arttığını belirten Egepol Hastanesi Diyetisyeni Gözde Artan, sağlıklı beslenmenin ipuçlarını verdi.

Yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da sağlıklı beslenmek gerektiğini belirten Artan, bağışıklığı güçlendirmek için vitamin ve mineral açısından zengin olan mevsim sebze ve meyvelerinin tüketilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Artan, mevsimsel olarak düşen bağışıklık sistemi için A, C ve D vitamini açısından zengin olan portakal, havuç, bal kabağı, yeşil yapraklı sebzeler ve omega 3 içeren balık tüketiminin her yaştan birey için artırılması gerektiğine de dikkat çekti.

BOL BOL SU TÜKETİN

Kış aylarında su tüketiminin artırılması gerektiğine dikkat çeken Gözde Artan, “Kış aylarında susama hissi de azalıyor. Halbuki vücudun suya olan ihtiyacı azalmıyor. Çay ve kahve içmek suyun yerini doldurmuyor. Tam tersine içerdiği kafein nedeniyle vücut su kaybına uğruyor. Günlük tüketim miktarının kilonuz çarpı 30 ml su kadar olması gerek. Yani 80 kiloluk bir birey ortalama 2 buçuk litre su içmelidir” dedi.

DOĞAL BESİNLER TERCİH EDİLMELİ

Özellikle çocukların içinde katkı maddesi bulunan paketli gıdalardan uzak durması gerektiğini de hatırlatan Artan, “Ana öğünlerin yanında ara öğünlerin tüketilmesi lazım. Çiğ olarak ceviz, badem ve fındık yenilmesini öneriyoruz. Ayrıca güzel havalarda çocuklar dışarıda aileleriyle birlikte aktiviteler yapmalı. Sebzelerin pişirme ve saklama koşulları da içerdiği vitaminleri kaybettirebiliyor. Portakal sıkmak yerine soyarak yemek daha faydalı. Brokoliyi de çok haşlamadan tüketmek, içindeki vitaminlerin ölmesini engelliyor” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları