KİRAZDA FİYATLAR ÇOŞTU YÜZLER GÜLDÜ

Toprakla Gelen 25 Mayıs 2019

Geçtiğimiz yıl başta iklim şartları olmak üzere darbe üzerine darbe yiyen ve toplama maliyeti, satış fiyatını kurtarmadığı için dalında kalan kirazda yüzler gülüyor. Kuzey yarımkürenin ilk kirazının hasat edildiği Kemalpaşa Ovası’nda fiyatlar 14 ila 25 lira arasında değişiyor. İhracatçı ve ve iç piyasaya alım yapan tüccar peşin ödemeyi tercih ederken son 2- 3 yıldır kirazdan umduğunu bulamayan üreticinin dilinden ‘maşallah’ kelimesi düşmüyor.

DİLİMİ ISIRARAK KONUŞUYORUM

Tarım ve tarıma dayalı üretimi ile dikkat çeken İzmir Kemalpaşa’da geçtiğimiz yıl rekoltesinin 60 bin ton dolayında gerçekleştiğini, bu yıl ise yüzde 10- 15 oranında bir artış öngördüklerini kaydeden Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Bülent Oray, “Tarımın kara yılı geride kaldı. Üretici açısından kirazda son yılların en iyi dönemini yaşıyoruz. Ancak bunu söylerken dahi dilimi ısırıyorum. Son 3 yıldır cebine para koyamayan kiraz üreticisi bir afet olmadığı takdirde ilk kez para kazanacak” diye konuştu. Geçtiğimiz yıl 14 liradan açılan piyasanın hava şartları nedeniyle kötü gittiğini ve 5- 6 liraya düşen fiyatlar  karşısında üreticinin sıkıntı yaşadığını ifade eden Oray, “Bu yıl kirazın kalibresine göre fiyatlar 14 ila 25 lira arasında değişiyor” dedi.

ÜRETİCİ BİLİNÇLENDİ

Geçtiğimiz yıllarda iç ve dış piyasaya alım yapan kimi tüccarın ağustos ve eylül ayına çek verdiğini ve çeklerin karşılıksız çıktığı bazı alım satımlar karşısında üreticinin bu yıl daha bilinçli davrandığını vurgulayan Oray, “Geçmişten ders alan üretici bu yıl 50 kuruş, 1 lira daha fazla veren tüccarı değil, peşin ya da bir- iki gün vadeli ödeme yapan tüccarı ya da geçmişten bu yana bildiği güvendiği firma ve kişileri tercih ediyor. Kemalpaşalı kiraz üreticisi bugün itibariyle mutlu. Umarım bu mutluluk, bir olumsuzluk yaşanmaz ve hasadın sona ereceği haziran ayı ortasına kadar devam eder” dedi. Oray, kirazın ardından şeftalide de iyi bir sezon beklentisini dile getirdi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları