KINIK, TARIM İHTİSAS OSB’YE HAZIR

Toprakla Gelen 03 Temmuz 2019

Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, Kınık’ın büyük bir heyecanla Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’ ni beklediğini belirterek, “Tarım OSB’nin yer seçimi konusunda mutabakat tamam. Bundan sonra OSB’nin konusu üzerine bilimsel çalışmalar başlayacak. Bu çalışmalar tamamlandığında ve Tarım İhtisas OSB faaliyete geçtiğinde bin kişilik istihdam yaratacak. Tarım memleketi Kınık, kent, bölge ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacak” dedi.

Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, ilçede kurulması planlanan Tarım İhtisas OSB hakkında TOPRAKLA GELEN’e özel açıklamalarda bulundu. Doğruer, geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç ve ekibinin ilçeyi ziyaret ettiğini belirterek, İlçe Tarım Müdürlüğü görevlisi ziraat mühendisleri ile birlikte önerilen alanı gezdiklerini kaydetti.

YER KONUSU TAMAM GİBİ

Oruç ve beraberindekilerin yer konusunda olumlu izlenimler paylaştığını ifade eden Doğruer, “İlk iki aşama tamam. Tarım İhtisas OSB olacak, yer aşağı yukarı belli oldu. Üçüncü aşama ihtisasın konusu. Yani yan dal ne olacak? Hayvancılık olacaksa büyükbaş mı, küçükbaş mı? Büyükbaş ise et mi, süt mü olacak? Bitki ise bu tıbbi aromatik bitkiler mi, süs bitkileri mi ya da yaş sebze ve meyve seçeneği mi gündeme gelecek? Bu noktada hem toprak, hem lojistik, hem verimlilik gibi kriterlerin yanı sıra hayvancılık olacaksa ilçedeki hayvan verimliliği, sayısı fizibilite açısından önem taşıyan konular” diye konuştu.

MUTABAKAT ÖNCESİ ÖNERİLER

Dr. Sadık Doğruer- Enver Olgunsoy

Doğruer, Tarım OSB’ler ile ilgili planlamanın birbirine güç ve sinerji verecek bir şekilde organize edileceğini, Kınık özelinde öne çıkan konunun tıbbi aromatik bitkiler ve süs bitkileri olduğunu dile getirdi. Doğruer şunları söyledi, “Bizim bu görüşme ve çalışmalardan edindiğimiz izlenim ilimizdeki kurulacak Tarım İhtisas OSB’ler birbirinin rakibi olmayacak, aksine birbirini destekleyecek. Tıbbi aromatik bitkiler konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir komisyon oluşturulduğunu da biliyoruz. Komisyonda yer alan İbrahim Aydın milletvekilimize de konuyu ileteceğim. Bitki yapısı budur, sayısal veriler budur, uygundur dendiğinde ve fizibilite çalışmaları sona erdiğinde sektörleri davet edip, yer budur, buyurun yatırıma diyeceğiz. Şu an üzerinde düşünülen 700 dönümlük bir alan ve böyle bir alanda Tarım İhtisas OSB demek, bin kişilik istihdam demek. Tarım, Kınıklının bildiği iş ve yatırımcı içinde dışarıdan eleman arayışına girmeyecek olması avantaj. Hem toprağı koruyacağız, hem yatırımcı Kınık’a gelecek. Kınıklı bildiği işi yapacak. İlçemiz, bölgemiz, ülkemiz kazanacak.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları