KESTELLİ’DEN TARIM TEKNOLOJİ MERKEZİ ÇAĞRISI

Toprakla Gelen 28 Şubat 2019

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli,  Borsa olarak tarım sektöründe yüksek teknoloji geliştirerek sektöre adaptasyon işlevini yerine getirecek ‘İzmir Tarım Teknoloji Merkezi’ için fizibilite projesi hazırladıklarını belirterek, “Bu merkez hayata geçtiği takdirde İzmir, tarım teknolojisi alanındaki girişimler için çekim merkezi ve Ar- Ge üssü olacaktır” dedi.

Şubat ayı meclisinde konuşan Kestelli, İzmir ve Ege Bölgesi’ni ihracatta başarıya taşıyan ana unsurlar arasında tarımın önemli yer tuttuğunu söyledi. Ege’nin bereketli topraklarıyla sadece üretimde değil, organik tarım ve tarıma dayalı sanayi de de söz sahibi olduğunu kaydeden Kestelli, İTB olarak, tarım sektörünün geleceği ve uluslararası alanda daha rekabetçi olabilmesi için bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin sektöre entegrasyonu için aralıksız çalışıyoruz. Bu kapsamda Ege Üniversitesi ile işbirliği içinde tarımda yarınları planlıyoruz” diye konuştu.

PLANLAMANIN ÖNEMLİ UNSURU 

Bu planlama çerçevesinde İzmir Tarım Teknoloji Merkezi fizibilite çalışması başlattıklarını ifade eden Kestelli, “Merkezin ve merkezde yer alacak girişimcilerin, teknoloji geliştirme merkezlerindekine benzer teşvik ve vergi avantajlarına ihtiyacı olacaktır. İzmir’in aydınlık yarınları için bu konuda yerel yönetimle birlikte hareket etmeyi ve sözkonusu avantajların sağlanması konusunda gereken yasal düzenlemelerin geçmesi için işbirliği içinde çalışmayı çok önemsiyoruz” dedi. Kestelli, tüm bu çabaların refahın, toplumun her kademesine adil olarak dağılmasını amaçladığını vurguladı. Kestelli, “Bu durum, sadece ülkeyi yönetenlerin sorumluluğu değildir. Bu, bir vatandaş olarak hepimizin görevidir. Bu bilinçle çalışmaya, üretme devam etmeliyiz” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları