KATMA DEĞER VURGUSU

Toprakla Gelen 02 Ekim 2018

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fügen Özkaya, sezon öncesi bir mesaj yayınlayarak, sektörde katma değer yaratıcı politikalara ağırlık verilerek daha rekabetçi bir sektör oluşturulmasını istedi.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fügen Özkaya, yeni sezona ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özkaya,  “Zeytin ve zeytinyağında daha rekabetçi olmanın yolu katma değer yaratmaktan geçiyor. Zeytinyağı üretiminde İspanya’nın ardından dünya ikinciliğini hedefliyoruz”  diye konuştu.

Dünya zeytin ağacı varlığında ikinci sırada olmamıza rağmen zeytinyağı üretiminde İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın ardından dördüncü sırada bulunduğumuza değinen Özkaya, bu alanda Türkiye’nin dünya ikinciliği hedefine vurgu yaptı. Özkaya, “177 milyon zeytin ağacı varlığıyla ülkemizin önümüzdeki yıllarda İspanya’nın ardından zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini yakalayacağını düşünüyoruz. Özellikle son beş yılda bakanlığımızın desteği ile zeytin ağacı dikimlerinde hızlı artış yaşandı. Bu dönemde dikilen ağaçların da meyve vermeye başlamasıyla dünya zeytinyağı üretiminde daha fazla söz sahibi olmayı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÜÇ MİLYON TON ÜRETİM

Dünyada üretilen zeytin ve zeytinyağının yine ana üreticiler olan Akdeniz ülkeleri tarafından tüketildiğine işaret eden Özkaya, açıklamasında “Uluslararası zeytin konseyi verilerine göre dünyada yaklaşık 3 milyon ton olan zeytinyağı ve yaklaşık 3 milyon ton olan sofralık zeytin üretiminin yaklaşık yüzde 75’i üretici olan Akdeniz ülkeleri tarafından tüketilmektedir. Ülkemiz ise yaklaşık 200-250 bin ton zeytinyağı ile dünya üretiminde beşinci, yaklaşık 500-550 bin ton sofralık zeytin ile ikinci sırada yer almaktadır. Tarım ve Orman Bakanımızın da ifade ettiği gibi dünyayı doyuran ülke olma yolunda izlenecek politikalarla zeytin ve zeytinyağı üretiminde ön sıralara gelmemizin önü açık”  ifadelerini kullandı.

DÜNYA ÜRETİMİ YETERLİ DEĞİL

Dünya zeytin ve zeytinyağı üretim ve tüketiminin yeterli olmadığına da değinen Özkaya,  Türkiye olarak zeytin ve zeytinyağında hedef pazarlar arasında bulunan ülkelerde ihracatçı konumumuzu güçlendirmenin markalaşma ve kalite çıtasının yükselmesiyle mümkün olacağını vurguladı. Prof. Dr. Fügen Özkaya şöyle devam etti,  “Dünya zeytinciliğinde üretimden, tüketime bütün safhalarda katma değer elde edebilen İtalya üreticilerine ciddi fayda sağlayabilmektedir. Ülkemiz 190 milyon zeytin ağacı varlığıyla dünyada önemli bir yere sahiptir ve bu üretimden ülkemizin de İtalya gibi daha fazla katma değer kazanması söz konusudur. Üretimden işlemeye, iç ve dış ticaretten tüketime kadar yaşanan bütün sorunların üstesinden gelmenin en önemli yolu zeytin ve zeytinyağımıza katma değer katmaktır. Böylece üretimde üreticinin gelir seviyesi yükselecek ve hem mevcut zeytin ağacını korurken hem de yeni zeytinliklere sahip olunabilecektir. İşletme sahipleri ile iç ve dış ticaret yapan tüccar ve ihracatçımız markalı üretim ve ticaret ile gelirlerini artırmış olacaklardır. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda ülkemiz zeytinciliği için yeni bir yol planı hazırlanması ve Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak bir protokolle yeni bir oluşum gerçekleştirilmesi önemlidir. Bu bağlamda Sayın Bakan’ın ifade ettiği fikirler biz zeytindostlarını umutlandırmıştır. Tüm sektör paydaşlarına bereketi bol bir hasat dönemi dilerim.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları