KARA ELMAS’A ÖZEL BAKIM

Toprakla Gelen 21 Eylül 2018

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü, ‘kara elmas’ olarak bilinen ve cinsine göre bin dolara kadar satış fiyatı bulunan Dünyanın en pahalı mantarı için özel bakım çalışması başlattı.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Adnan Kayım, Orman Genel Müdürlüğünün Trüf Ormanı Eylem Planını 2014 – 2018 yılları arasında uygulamaya geçirdiğini belirterek, eylem planı çerçevesinde Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Trüf mantarı aşılı Meşe ağacı fidanlarının 2016 yılında Simav’da toprakla buluşturulduğunu ifade etti.

Orman Genel Müdürlüğünün 2014-2018 yılları arasında Trüf mantarlarının olacağı ormanların kurulması talimatını yayınlayıp bunu bir eylem planına dönüştürdüğüne vurgu yapan Kayım, “Bizde Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü olarak Simav Orman İşletme Müdürlüğünde 2016 yılı Nisan ayında saplı meşe (Quercus robur) palamutları ve kestane (castanea sativa) tohumlarından çimlenen fidanların köklerine steril ortamda yazlık trüf mantarı (tuber aestivum) sporları – miselleri aşılayarak elde ettiğimiz tüplü fidanları toprakla buluşturduk. Simav Orman İşletme Müdürlüğü Kiçir ve Aksaz bölgelerinde 10 ‘ar dönüm alanda oluşturulan plantasyon sahalarımızda trüf mantarı aşılı tüplü 384 adet meşe fidanı ile 36 adet kestane fidanı dikerek çalışmalarımızı sürdürdük. Fidanlarımızın kültür bakımları Simav Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapıldı. Amacımız mahsul alabilmek ve Simav’da trüf mantarının yaygınlaşmasını sağlamak” şeklinde konuştu. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları