KADIN ÇİFTÇİLERİN SIFIR ZARAR BAŞARISI

Toprakla Gelen 22 Kasım 2018

“Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için; bilgi, yöntem sağlamak, kaynakları daha etkin yönetebilmek, kullanabilmek, yeni teknolojileri öğretmek ve uygulamak amacıyla “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” çalışması meyvelerini verdi.

Bu çalışma kapsamında Selçuk ve Menderes’te “Kadın Çiftçiler Elele Turunçgillerde Biyoteknik Mücadele” projesi uygulanırken kadın çiftçilere biyoteknik mücadele ve uygulanmasıyla ilgili eğitimler verildi. Kadın üreticiler, Akdeniz Meyve sineği ile mücadele için dağıtılan tuzaklar ve biyoteknik mücadelenin avantajlarıyla tanışarak yüksek verim sıfıra yakın hasarla üretim dönemini geçirmeleri sağlandı. Başarılı 24 kadın çiftçiye sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Törene İzmir Tarım ve Orman İl Müdürü Musa Bakan, Menderes Kaymakamı Bahri Tiryaki, Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı, Bornova Zirai Mücadele Enstitü Müdürü Tevfik Turanlı, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş, Menderes İlçe Müdürü Engin Altunoğlu, Selçuk İlçe Müdürü Mustafa Acarğil’in yanı sıra Ziraat Odası Başkanları, İlçe Müdürleri ve Kadın Çiftçiler katıldı.  İzmir İl Tarım Müdürü Musa Bakan yaptığı konuşmada, kadınların yaptığı her işe yüreğini koyduğunu belirterek, Ülkemizin de bu adanmışlığa çok ihtiyacı var” dedi. Bakan, proje için 38 bin TL değerinde tuzak alımı yapılarak çiftçilere dağıttıkları bilgisini paylaştı. 

BİYOTEKNİK YÖNTEMLER ÖNEM KAZANDI 

Bornova Zirai Mücadele Enstitü Müdürü Dr. Tevfik Turanlı ise, dünya rekabet koşullarında kaliteli ve güvenilir ürüne duyulan ihtiyaca dikkat çekti. Özellikle insan sağlığının, çevrenin ve biyoçeşitliliğin korunması için biyoteknik yöntemlerden faydalanılması gerektiğini belirten Turanlı “Pestisit kalıntısı olmayan ürünlerin elde edilmesinde ya ilaçlama sayılarını azaltıyoruz ya da hiç ilaçlamaya gerek kalmadan bu tuzak sistemlerini kullanıyoruz” dedi.  TÜBİTAK destekli iki proje sonunda tamamen dışa bağımlı olunan yaklaşık 30 tuzak sisteminde 5 tane tuzağı yerli ve milli imkanlarla üretmeye başlayacaklarını kaydeden Turanlı, “Bu tuzaklardan biri de Akdeniz meyve sineği tuzağıdır. Önümüzdeki yıllarda, yerli imkânlarla bu tuzakları ürettiğimizde daha ekonomik daha uygulanabilir ve sizler gibi başarılı kadın çiftçilerimizin daha kolay ulaşabileceği bu tuzaklarla Akdeniz meyve sineğiyle daha kolay ve ekonomik mücadele edebileceğiz” dedi.

ÜRETİCİDEN EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Selçuk ilçesinden projeye dâhil olan Zeynep Tankaş: “13 yıldır çiftçilik yapıyorum ve 13 yıldır meyve yetiştiriyorum. Meyvede ve özellikle narenciyede Akdeniz meyve sineği hepimizin kâbusu. Daha öncesinde çeşitli zirai ilaçlar kullandık ihracatla ilgili o dönem sorunlar yaşadık kalıntı ile alakalı. Sonra ilaç değiştirdik ama hem maddi hem manevi sorunlar yaşadık. İlçe müdürlüğümüzde görevli arkadaşların beni araması ve projeden bahsetmesiyle ben de bu güzel projede yer aldım. Ben bu projeden ve sonuçlarından çok memnun kaldım. Bu sene ürünlerimde bir tane bile Akdeniz sineği hasarı görmedim. Çok çok memnunum ürünümü çok iyi fiyata bit ihracatçı firmaya verdim. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları