KADIN ÇİFTÇİLERDEN ORGANİK KÖY PAZARI

Toprakla Gelen 27 Mart 2019

Kadın ve çocuk hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği, kadın emeğinin değerlendirilmesi alanlarında ulusal, bölgesel ve yerelde çalışma yapan 160 sivil toplum örgütünün bileşeni olduğu Ege Kadın Buluşması Platformu’nun girişimleriyle İzmir’in çeşitli köylerinde özellikle kadın çiftçilerin yetiştirdiği organik tarım ürünleri, MaviBahçe köprüsündeki Pazaryerinde kurulan Köy Pazarı’nda İzmirli tüketicilere sunuluyor.

Kemalpaşa’ya bağlı Dereköy’de yetiştirilen baldan zeytinyağına, sarma yaprağından, naturel sabunlara kadar bir çok organik tarım ürünü kurulan pazar tezgahlarında satışa çıktı.

Özellikle bal ve zeytinyağı konusunda ülke çapında oldukça sağlıklı ve organik ürünler yetiştirildiğine dikkat çeken Kemalpaşa Dereköy Kadınları Dayanışma Derneği Başkanı Belgin Alparman, “Kadınlarımız köylerinde kendi yetiştirdikleri ve ürettikleri mahsülleri tüketiciler ile buluşturarak, hem sağlıklı hem de doğal ürünler yetiştirerek ev ekonomilerine katkıda sağlıyor. Ürünlerimizin tamamı, sürekli olarak gıda mühendisleri tarafından kontrol edilmekte. Balımız, haklı bir üne sahip Marmaris balına ciddi rakip olabilecek kaliteye sahip. Özellikle yöreye özgü Basra balı ile kızılçam balı en gözde organik ürünler olarak markalaşma yolunda hızla ilerliyor. Bizler de Ege Kadın Buluşması İzmir Sekreteri Şengül Baysak’ın sağladığı katkı ile ürünlerimizi İzmirlilerin ayağına getiriyoruz. Böylelikle üreten kadınlara, ürettiklerini satabilecek pazarlar yaratıyor, pazarlarda da kendilerine destek oluyoruz. Kendi yetiştirdikleri ya da evlerinde ürettikleri ürünlerin vatandaşlarla buluşmasını sağlıyoruz” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları