İZMİR TİCARET BORSASI’NDAN ‘ZEYTİN FESTİVALİ’

Toprakla Gelen 26 Kasım 2018

Dünya Zeytincilik Günü nedeniyle İzmir Ticaret Borsası (İTB) Zeytin Festivali düzenledi.

Dünya Zeytin Günü kapsamında İzmir Ticaret Borsasında (İTB) tarafından Uluslararası Zeytin Konseyinin proje desteği ile İzmir Ticaret Borsası 1. Zeytin Festivali düzenlendi. Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen Zeytin-Zeytinyağı Panelinde; zeytin yetiştiriciliğinde son gelişmeler, zeytin ve zeytinyağı ekonomisi, zeytinyağı ve gastronomi, tarihte zeytin ve zeytinyağı, zeytin ve sanat, kültür konuları ile ilgili sunumlar yapıldı. Festivalde ayrıca, en büyük zeytin danesi yarışması ve ödül töreni düzenlenirken, zeytinyağı sezon açılışı da gerçekleştirildi.

160 MİLYON AĞAÇ VARLIĞI

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli “Zeytincilik alanında izlenen politikalar sayesinde son 15 yılda ağaç varlığımız yüzde 65 oranında arttı. 160 milyonu aşan ağaç varlığı ve 1. 5 milyon tonun üzerinde tane zeytin üretimi ile dünyanın en önemli zeytin üreticilerinden biriyiz. Türkiye olarak 2018 rekolte tahminlerine göre dünya sofralık zeytin üretiminin yüzde 16’sını, zeytinyağı üretiminin yüzde 8’ini karşılıyoruz. İzmir ise ülkemizin zeytin üretimi yapılan iller arasında üçüncü sırada yer alıyor. Zeytinyağı ihracatımızın önemli bir kısmı ilimizden gerçekleştiriliyor” dedi.

KALİTELİ ÜRETİM ŞART

Zeytin ve zeytinyağı ekonomisi konusunda sunum yapan İTB Yönetim Kurulu Üyesi Erol Avni Bozkurt, “Sektör olarak havanda su döven tartışmalara değil de daha efektif, daha dünya zeytinciliğine entegre olmuş hedeflere yönelmemiz gerekiyor. Zeytinde tek kurtuluşumuz kaliteli üretmek, bu ürünü kaliteli işlemek ve çok satmamız; bu kadar basit. Çok satmak da ihracatla mümkün. Zeytinciliğin geleceğinde ihracat çok önemli. Hatta ya ihracat ya ölüm” diye konuştu. Konuşmaların ardından, Zeytincilik Araştırma Enstitüsünden Dr. Mehmet Aktaş, zeytin yetiştiriciliğinde son gelişmeler konusunda, Sırma Güven ve Ozan Kumbasar, zeytinyağı ve gastronomi konusunda, Gıda Mühendisi Arkeolog Ahmet Uhri, zeytin ve sanat/kültür konusunda ve Arkeolog Hakan Aycan da tarihte zeytin ve zeytinyağı konusunda sunum yaptı.


ÖDÜL TÖRENİ VE SEZON AÇILIŞI

Sunumların ardından, en büyük zeytin danesi yarışması ve ödül töreni de düzenlendi ve zeytinyağı sezon açılışı gerçekleştirildi. 21,54 gramlık palamut zeytinle Yavuz Bey Çiftliği, 15,83 gramlık domat zeytinle Bayram Yataz, 8. 04 gramlık Gemlik zeytiniyle Oğuz Çoban ve 7. 49 gramlık memecik zeytinle Levent Korukoğlu, dört farklı zeytin türünün katıldığı yarışmada birinci oldu. Zeytinyağı sezon açılışında, protokol tarafından çekiçlerle zeytin kırıldı.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları