İZMİR TARIMIN ÖNCÜSÜ OLMAYA DEVAM EDECEK

Toprakla Gelen 03 Ağustos 2019

Üretici kooperatiflerinden alınan sütü binlerce çocuğa ücretsiz dağıtan ve bu sayede hem çocukların gelişimine hem de tarımın güçlenmesine katkı sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi “Süt Kuzusu” adı verilen projeyi büyütüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Tire Süt, Yukarıcuma, Aşağıcuma ve Hisarköy kooperatifleri arasında 2019 yılı ikinci altı aylık dönemi kapsayan “Süt Alım Sözleşmesi” töreni bugün imzalandı.

Büyükşehir Belediyesi ile kooperatifler arasındaki imza töreni, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kadifekale’yi cazibe merkezi yapmak için açtığı Kadifekale Pagos Üretici Pazarı’nda gerçekleşti. Projeden faydalanan İzmirli çocuklar ise sözleşme masasında baş köşede yer aldı.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir’de yarattığımız bu model Türkiye’ye örnek oluncaya, Türkiye’yi değiştirinceye kadar çalışacağız. Türkiye İzmir’i örnek alsa kurtulacak. Bir ülke için tarım kilittir. O kilidi İzmir anahtarı ile biz açıyoruz. Göreceksiniz Türkiye İzmir’i takip edecek ve Türkiye’yi hep beraber değiştireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarım politikasını İzmir’e bakarak yapacak. İthalatla dışa bağımlılık arttıkça, üretim düştükçe milletin hakkını, hukukunu, adaletini koruyamazsınız. Bunun için önce ekonominiz kendi kendine yetecek, dışarıya muhtaç olmadan kendi kendinizi doyuracaksınız” dedi.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yaptığı konuşmada Süt Kuzusu Projesi’nin sadece aileleri ve çocukları mutlu eden bir yardım projesi olmadığını vurgulayarak, “Bu proje tarımı destekleyen, çiftçiye sahip çıkan Türkiye’ye örnek bir projedir. Kooperatiflerimizle yaptığımız yeni süt alım sözleşmesi ile süt üreticilerinin nefes almasını sağlarken, projeden yararlanan çocuk sayısını da arttırıyoruz. Bizim hizmet anlayışımızda tek bir kişinin kazanması yok. Sloganımız ‘herkes kazansın’. Yeni süt alım sözleşmemiz herkese hayırlı olsun. Torbalı, Menderes, Urla, Seferihisar, Kemalpaşa, Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerinin 96 merkez mahallesinde 20 bin çocuğumuza daha süt dağıtacağız, projeden yararlanan çocuk sayısı 155 bin olacak. Bu daha başlangıç. Tarımı, çiftçiyi, üreticiyi destekleme devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük, İzmir Tarımsal Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği Müdürü Yasemin Güngör Engin, Yukarıcuma Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Reşat Çakmak, Aşağıcuma Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ömer Karakaya, Hisarköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Ali Çakır süt alım sözleşmesini imzaladı.

SÜT KUZUSU PROJESİ HAKKINDA

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Süt Kuzusu Projesi’nden 2012 yılından bu yana Konak, Karabağlar, Buca, Gaziemir, Balçova, Güzelbahçe, Bayraklı, Bornova, Çiğli, Karşıyaka ilçelerindeki 1-5 yaş grubu 125 bin çocuk yararlanıyor. 2018 yılında projeye aileleriyle birlikte savaştan kaçıp İzmir’e sığınan 10 bin Suriyeli mülteci çocuğu da eklendi. 62 ekip 373 mahallede evlerin kapısını tek tek çalarak 135 bin çocuğa ayda bir kez 8 litre süt yardımı yapıyor. Projenin kapsamının büyümesi ile birlikte 10 ekip önümüzdeki günlerde T orbalı, Menderes, Urla, Seferihisar, Kemalpaşa, Menemen, Foça ve Aliağa ilçelerinin 96 merkez mahallesinde 20 bin çocuğa daha süt dağıtacak. Böylelikle Süt Kuzusu Projesi’nden yararlanan çocuk sayısı 155 bine çıkmış olacak.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları