İZMİR TARIM FUARI’NDA BİR İLK: ULUSLARARASI TARIM BAKANLARI ZİRVESİ

Toprakla Gelen 22 Ocak 2019

Türkiye’nin en büyük Avrupa’nın ilk dört büyük tarım fuarı arasında olan “14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı” bu yıl Türkiye’de bir ilke sahne olacak. 07 Şubat 2019 Perşembe günü yapılacak açılış töreninin hemen ardından Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin önderliğinde 2. Çok Uluslu Tarım İş Forumu düzenlenecek. Forum kapsamında ise “Dünyada Tarımın Geleceği” konulu Uluslararası Tarım Bakanları Zirvesi gerçekleştirilecek. Tarım Bakanları Zirvesi’ne Azerbaycan, Gürcistan, Sırbistan, Bulgaristan, Kosova, Katar ve daha birçok ülkeden Tarım Bakanları ve bakanlık üst düzey yöneticilerinden katılım bekleniyor.

Tarım ve hayvancılık sektörü için bu zirvenin çok önemli olduğunu vurgulayan Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Irmak Tan, “Geçtiğimiz yıl 11 ülke Tarım Bakanıyla fuarımızda Çok Uluslu Tarım İş Forumu’nun ilkini gerçekleştirdik, bu yıl ise yine bir ilke imza atacağız. Türkiye’de ilk kez düzenlenecek olan bu zirve kapsamında 20 Ülke Tarım bakanı ve bakanlık üst düzey yetkilileri Agroexpo’da bir araya gelerek “Dünya’da Tarımın Geleceğini” konuşacak” diye konuştu.

70 ÜLKEDEN KATILIMCI VE ZİYARETÇİ

Tan ayrıca geçen yıl 60 ülkeden alım heyetleri katılımı ile 332 bin ziyaretçiyi ağırlayan Agroexpo’da 500 milyon doların üzerinde bir iş hacmiyle Türkiye’nin en önemli uluslararası tarım sektörü buluşma noktası olduğunu ifade etti. Tan, “Bu yıl fuarımıza 70 ülkeden katılımcı ve ziyaretçi gelecek. Yerli ve yabancı binlerce iş insanı arasında yapılacak olan ikili görüşmeler ile 600 milyon dolarlık iş hacmi yaratılmasını hedefliyoruz. Ticaret Bakanlığımız önderliğinde ve Ege İhracatçı Birlikleri organizasyonunda alım heyeti programı ve ikili görüşmeler gerçekleştirilecek. Dolayısıyla bu fuar sadece bölge ekonomisi için değil, Türkiye ekonomisi için de çok önemli bir fuar” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları