İTB’NİN TARIM GENÇLERLE YÜKSELİYOR PROJE FİKİR YARIŞMASI SONUÇLANDI

Toprakla Gelen 18 Ocak 2019

İzmir Ticaret Borsası (İTB) tarafından tarım alanında çalışmalar yapmak isteyen gençlere destek vermek amacıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve “Bitkisel ve Hayvansal Üretim”, “Tarımsal Pazarlama ve Markalaşma”, “Tarımda Bilişim ve Teknoloji”, “Kırsal Kalkınma ve Kadın” konu başlıklarında açılan “Tarım Gençlerle Yükseliyor” fikir yarışmasının kazananları belli oldu.

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Tarım Gençlerle Yükseliyor” fikir yarışmasına gençler tarafından gösterilen ilginin ülkemiz için stratejik öneme sahip tarımı sürdürülebilir kılmak adına oldukça önemli olduğunu söyledi. Gençlerin tarım ve hayvancılık sektörünün içinde tutulmasının sektörün devamlılığı ve yenilikçi yaklaşımlarla güçlenmesi adına oldukça değerli olduğunu ifade eden Işınsu Kestelli, 128 yıldır İzmir’e ve ülke ekonomisine hizmet eden İTB’nin  faaliyet gösterdiği tüm alanlarda evrensel değerler ışığında çalışmayı ilke edinmiş bir kurum olduğunu belirterek, “Başarıların tesadüflerin eseri değil, istikrarlı çalışmaların ürünü olduğuna inanıyoruz. Buradan hareketle, bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Tarım Gençlerle Yükseliyor Proje Fikir Yarışmamızla tarım alanında çalışma yapmak isteyen gençlerimizi destekleyerek yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına öncülük ettik. “Gelenekten Geleceğe” anlayışıyla hareket eden İzmir Ticaret Borsası olarak bu yolda her zaman gençlerimizin arkasındayız” diye konuştu.

15 Aralık 2018’de başvuruların tamamlanmasının ardından Borsa Yönetimi, akademisyenler ve resmi kurum temsilcilerinden oluşan jüri tarafından, yarışma şartnamesine uygunluk gösteren 118 projenin belirlenmesinin ardından, üç etapta yapılan değerlendirmeler sonucunda birinci olan proje 5 bin, ikinci olan proje 3 bin 500, üçüncü olan proje ise 2 bin 500 TL para ödülü almaya hak kazandı.

İlk üçün yanı sıra jüri tarafından fikri uygun görülen üç kişiye de bin 500’er TL mansiyon ödülü verilecek. Ödül kazanan 6 kişinin yanı sıra 25 kişinin proje fikri de sergilemeye lâyık görüldü. Kazanılan ödüller hak sahiplerine yakın tarihte İzmir Ticaret Borsası’nda düzenlenecek sergi ve ödül töreni ile takdim edilecek.

ÖDÜL KAZANAN İSİMLER VE PROJELERİ

İTB Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Tayfur Akın, İlhan Zincircioğlu, İsmail Emin Kentli, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Prof. Dr. Banu Yücel, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Doç. Dr. Hakan Adanacıoğlu, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Ahmet Egesoy, Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Nurcan Koca dan oluşan seçici kurulun değerlendirmesi ise şöyle oldu : 

1.lik ödülü: Mert Demirel – Görsentam (Görüntü İşleme ve Sensör Destekli Akıllı Tarımsal Mücadele Sistemi)

2.lik ödülü: Nazım Aksoy – Gübre Üretimi Sonucu Oluşan Atıkların Tarımsal Kullanımı

3.lük ödülü: Enes Burak İpek – Hayvanlar Tarafından Sindirilebilir Balya İpi, Silaj Streci ve Yem Çuvalı

Mansiyon: Uğur Özder – Otomatik Kontrollü Bitki Çapalama Makinesi

Mansiyon: Ayşe Tunca – Ay Çekirdeğinden Kağıt

Mansiyon: Hüseyin Doğan Bozkurt – Bakliyat Atıştırmalıkları; Mercimek, Nohut ve Fasulye Cipsi (TOPRAKLA GELEN) 


3
Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
hasanİsmail Önel Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İsmail Önel
Ziyaretçi
İsmail Önel

Tarıma yapılan her katkı değerlidir.Emeği geçenlere minnettarız.

İsmail Önel
Ziyaretçi
İsmail Önel

Emeği geçenlere minnettarız.Tarıma yapılan her katkı değerlidir.

hasan
Ziyaretçi
hasan

tarıma yapılan katkılar değerlidir özellikle gençlerin inovatif düşünmesini sağlayan ve tarıma teknik katkı sağlayacak proje yarışmaları çok önemli emeği geçenlere teşekkür ederiz

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları