İTB İLE SPTSO ARASINDA İŞBİRLİĞİ

Toprakla Gelen 03 Temmuz 2019

İhracatta yeni pazarlara yönelme fikriyle hareket eden İzmir Ticaret Borsası (İTB), Rusya’nın en büyük ikinci kenti Saint Petersburg’a düzenlediği iş ve inceleme gezisinde Saint Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası (SPTSO) ile E-Commodity Bazaar Elektronik Emtia Alım-Satın Portalı üzerinden iş birliği yapılması için prensip anlaşmasına vardı.

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin başkanlığındaki İTB heyetinin 8 Nisan 2019 tarihinde imzalanan ‘2019 Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı Niyet Bildirgesi’nin sağladığı yakınlaşmayı rehber alarak düzenlenen gezide, Saint Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası’nı Başkan Yardımcısı Ekaterina Lebedeva ve beraberindekilerle bir araya geldi. Ülkelerinde daha fazla Türk yatırımcı görmek istediklerini belirten Lebedeva, “İki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. 1921 yılında kurulan Saint Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası, Rusya’nın en eski ve büyük odalarındandır. 400’ün üzerinde Rus ve yabancı küçük, orta ve büyük ölçekli işletme ile çalışıyoruz. 19 farklı meslek komitesine sahibiz. Bugüne kadar yabancı Oda, Birlik ve Organizasyonlarla 140’ın üzerinde anlaşmaya imza attık. İzmir Ticaret Borsası ile çalışmak, üyeleri ile üyelerimiz arasındaki iş birliklerini geliştirmek için sabırsızlanıyoruz” dedi.

PLATFORM DAHA DA ZENGİNLEŞECEK

Toplantıda, İzmir Ticaret Borsası tarafından kurulan E-Commodity Bazaar Elektronik Emtia Alım-Satın Portalı hakkında bilgi aktaran Işınsu Kestelli, aralarında Türkiye’den çok sayıda Oda ve Borsa’nın yanı sıra Hungarian National Trading House ve İtalian Online Commodities Exchange’in de yer aldığı 273 üyeye sahip elektronik ticaret platformunun, Saint Petersburg ve Rus iş çevrelerinin de katılımıyla daha da zenginleşeceğini ifade etti.

Görüşmenin ardından Kestelli ve Lebedeva arasında, iki kurum ve üyeleri arasında iş birliği yapılması için prensip anlaşmasına varılırken, sürecin Türk firmalarının Rusya’da katılacakları fuarlarda Rus muhatapları ile bir araya gelmeleri için Saint Petersburg Ticaret ve Sanayi Odası’nın aracılık etmesi, ayrıca üyelerini E-Commodity Bazaar’da yer almaları için teşvik etmesi konularında görüş birliğine varıldı.

İZMİR VE EGE KIYILARINA YÖNLENDİRMELİ

Ayrıca, toplantıya eşlik eden, B2B ve fuar  organizasyon şirketi ExpoForum – International Company  ile Borsamız arasında E-Commodity Bazaar iş birliği protokolü imzalandı. İTB Başkanı Kestelli, yaptığı değerlendirmede iki ülke arasındaki ticareti geliştirmenin herkesin lehine olduğunu belirterek; “Bu amaçla Rusya’ya gittik. Gördüğümüz sıcak ilgiden ve sağlayacağı iş potansiyelinden son derece memnunuz. İzmir iş dünyasının Rusya ile ticaret yapmasında sonsuz fayda görüyoruz. Tarım ve gıda bu ticaretten çok önemli bir pay alabilir. Bunun yanı sıra Türkiye’ye her yıl altı milyonun üzerinde turist yollayan Rusya’nın ilgisini İzmir ve Ege kıyılarına yönlendirmek için de çalışmalar, tanıtımlar yapmalıyız” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları