İTB, GENÇLERİ TARIMLA BULUŞTURMAYA KARARLI

Toprakla Gelen 29 Mart 2019

Gençlerin tarım inovasyonu ve tarım girişimciliği alanlarına daha yoğun olarak ilgi göstermesini sağlamak ve bu yönde teşvik etmek amacıyla, Genç Başarı Eğitim Vakfı ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) ortaklığında Tarım İnovasyon Kampı Etkinliği düzenlendi.

İTB ev sahipliğinde gerçekleştirilen kampın açılışında Borsa Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü ve Genç Başarı Eğitim Vakfı Başkanı Çelik Ören bir konuşma yaptı. Borsa Başkanlık Danışmanı Dr. Pınar Nacak, kurumun işleyişi, projeler ve çalışmalar hakkında bilgilendirici sunum yaparken, İTB Ar-Ge Müdürü Mustafa Yağcıoğlu Tarım 4.0 Projesini anlattı. TOBB İzmir İli Oda-Borsaları Akademik Danışmanı Dr. Öğretim Üyesi Elif Tunalı Çalışkan ise “Dünyada Tarım 4.0 Uygulamaları” konulu bir sunum yaptı.

Genç Başarı Vakfı organizasyonunda geliştirilen uygulamalı programlar ile çocukların ve gençlerin girişimci yönlerinin gelişimine katkı sağlamak üzere İTB’de buluşan öğrenciler, tarım ürünlerinde hasattan üretime uzanan süreçte yaşanan kayıpların azaltılmasına yönelik çözüm önerilerini tartıştı.

İzmir’de bulunan farklı okullardan toplam 80 lise öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte 8 farklı gruba ayrılan öğrenciler, ülkemiz tarım sektörüne ilişkin kendilerine sunulan problemin çözümüne ilişkin fikirler yürüterek bir yol haritası belirlediler. Çalışma gruplarını yönlendirmek üzere tarım alanında yetkin profesyoneller de gruplara mentörlük yaptı.

Etkinlik sonunda jüri üyelerinin çalışma gruplarının sunumlarını değerlendirmesinin ardından birincilik ödülünü “Sarcina” isimli grup kazandı.

Yarışma sonunda organizasyona katkısı dolayısıyla Genç Başarı Vakfı tarafından İzmir Ticaret Borsası’na verilen teşekkür plaketini Borsa adına Başkanlık Danışmanı Dr. Pınar Nacak ve Genel Sekreter Yardımcısı Sinem Çelikten aldı.

DONANIMLI GENÇLERE İHTİYAÇ VAR

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “Borsamızda 80 lise öğrencisinin katılımı ile tarım inovasyon kampını gerçekleştirmiş olmaktan son derece mutluyuz. Program kapsamında, gençlerimiz tarımın geleceğinde inovatif yaklaşımın ve yoğun teknoloji kullanımının önemini kavradılar. Gençler 8 ayrı gruba ayrılıp tarım için inovatif fikirler üreterek sunumlarını bizler ile paylaştılar. Kamp kapsamında yapılan sunumlar sayesinde gelecekte tarım alanında ne gibi çalışmalar yapılabileceğine dair önemli izlenimler edindik. Gençlerimizin tarıma olan ilgisinin kolaylıkla artabileceğini gördük. Tarım gençler için önemli bir istihdam alanı ve bu sektörün verim, kalite ve rekabet gücünü artırmak için donanımlı gençlere ihtiyacı var” dedi. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları