İTB, DİKEY TARIM UYGULAMALARINI EGE İLE BULUŞTURACAK

Toprakla Gelen 12 Aralık 2018

İzmir Ticaret Borsası (İTB) heyeti, daha az kaynakla daha çok üretim yapmaya imkân sağlayan dikey tarım uygulamalarını Ege’nin bereketli topraklarıyla buluşturmak amacıyla Singapur’a bir iş ve inceleme gezisi düzenledi.

Gezi kapsamında, Borsanın, tarım sektörünün sürdürülebilir ve rekabetçi bir yapıya kavuşabilmesi için ihtiyaç duyulan teknolojik uygulamaların geliştirilmesine imkân sağlamak, üreticiler ve tarımsal teknoloji üreten girişimcileri bir araya getirmek için planladığı “İzmir Tarım Teknoloji Merkezi” (İTTM) projesi çerçevesinde, T.C. Singapur Büyükelçiliği ziyaret edildi, dikey tarım uygulamaları gerçekleştiren tesisler ve toptan gıda hali incelendi.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Başkan Yardımcıları Bülent Arman ve Ercan Korkmaz, Meclis Başkan Yardımcıları Güngör Şarman ve Ömer Gökhan Tuncer ile Yönetim Kurulu Üyelerinden oluşan heyet, 4-7 Aralık 2018 tarihlerinde arasında gezinin ilk gününde dünyanın düşük karbonlu, hidrolik ilk dikey ticari tarım sistemini geliştiren Sky Greens firmasını ziyaret etti. Firmanın İş Geliştirme Uzmanı Jackie Lam tarafından karşılanan İTB heyeti önce mevcut dikey tarım uygulamaları ve gelecek planları konusunda bilgi aldı, ardından tesisin dikey sera alanlarını gezerek yapılan çalışmalar ve tesisin teknik alt yapısı hakkında incelemelerde bulundu.

YENİLİKÇİ PROJELER

Ziyaretle ilgili değerlendirmede bulunan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, “İzmir Ticaret Borsası kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği projeler ile ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz tarım sektörü için birçok yenilikçi projeyi hizmete sundu. Bu bağlamda en güncel projelerimizden biri de şirketlerin ve üreticilerin, tarım sektöründe yüksek teknoloji ve bilgi iletişim teknolojileri tabanlı ürün ve hizmetleri yerinde deneme imkânı sağlayacağı Tarım Teknoloji Merkezi’dir. Bu projeye yönelik olarak Singapur’a gerçekleştirdiğimiz iş ve inceleme gezisinde, az alan kullanarak çok ürün almak, daha az maliyetli ürün yetiştirilmesini sağlamak, sürdürülebilir üretim yapmak, güvenilir organik ürünler elde etmek, kent merkezlerinde de tarım yapılabilmesine imkân tanımak gibi çok sayıda avantajı bulunan ve önümüzdeki yıllarda artan dünya nüfusunun gıda ihtiyacını karşılayabilme konusunda daha da büyük bir önem kazanacağını düşündüğümüz dikey tarım uygulamalarını inceleyerek bunların kentimizde uygulanabilirliği konusunda değerlendirmelerde bulunduk” dedi. 

İTB Heyeti Singapur ziyareti kapsamında ayrıca Singapur Büyükelçisi Murat Lütem’i ve Pasir Panjang Toptancı Gıda Halini ziyaret etti. İTB Heyeti, mevcut gıda sektörüne ilişkin fikir edinebilmek ve ihracata yönelik yaratılabilecek fırsatları yerinde görürken, Hal ziyareti sırasında meyve, sebze ve kuru gıda bölümleri ile ürün ve fiyatları incelenerek firmalarla ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

DİKEY TARIM UYGULAMALARI

Başta Singapur, Japonya ve Amerika olmak üzere dünyanın pek çok bölgesi dikey tarım tesislerine sahip. Yılda 12 defa hasat yapılabilen bu tesislerde her ürün grubundan tonlarca ürün yetiştiriliyor. Tesisler üretim için kullandığı enerjiyi büyük oranda güneşten ve rüzgârdan sağlıyor. 9 metre yükseklikte 38 katmandan oluşan yetiştirme alanlarının rotasyonunda kullanılan su tamamen yağmur sularından elde ediliyor. 9 metrelik bu yetiştirme kulelerinde kullanılan enerji miktarı ise yalnızca 40 vat. Sürdürebilirliğin oldukça yüksek olduğu bu tesislerde, geleneksel tarım arazilerinde ürün yetiştirmek için kullanılan kaynaklardan yüzde 80 daha az kaynak kullanılıyor. Dikey tarım kullanılarak domates, patates, yeşil soğan, havuç, patlıcan, salatalık, kabak, bezelye, fasulye, ıspanak, marul, roka, maydanoz, biber, brokoli, mısır, buğday, karpuz, kavun, çilek ve benzeri tüm otsu gövdeli bitkiler kolaylıkla yetiştirilebiliyor.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları