İTB, AKDENİZ PAMUK YOLU İÇİN SELANİK’TE

Toprakla Gelen 30 Kasım 2018

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve pamuk sektörü paydaşlarını bir araya getiren “Akdeniz Pamuk Yolu” etkinliği Yunan Pamuk Birliği (HCA) ev sahipliğinde, İzmir Ticaret Borsası (İTB) işbirliğiyle Selanik’te gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, katılımcıların Akdeniz coğrafyasından olmasının ürün çeşitliği ve bilinirliği açısından bir avantaj olduğuna değinerek, sektöre ilişkin sorunların çözümünün ve mevcut üretimin tekstil sektörüne uygun olarak geliştirilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

UZUN YILLAR DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ

Gerek pamuk üretimi açısından, gerekse tekstil ürünlerinin üretim koşullarının ve pazarının geliştirilmesi açısından iki ülke arasında işbirliği yapmanın ve ticaret hacmini geliştirmenin öncelikli amaç olması gerektiğini belirten Kocagöz, “İki yıl önce çok güzel başlayıp, geçen yıl İzmir’de devam eden olumlu birlikteliğin uzun seneler Akdeniz havzasında sürmesi ve diğer ülkelere de yayılması en büyük dileğimiz” diye konuştu. Yunan Pamuk Birliği (HCA) Başkanı Vasileios Markou ise iki ülke arasında bu alanda yapılacak ortak çalışmaların sektörün gelişimi açısından önemine değindi. Markou, “İTB’ nin işbirliğiyle düzenlediğimiz Akdeniz Pamuk Yolu etkinliği kapsamında pamuk üretimi ve tekstil sanayii alanında sektörün ileri gelenleri bir araya gelerek bizlere sektör açısından oldukça önemli bilgiler aktardılar. Toplantının sektörün gelişimi açısından çok güzel sonuçlara ve yeni işbirliklerine vesile olacağına inanıyorum” dedi.

GÜDÜCÜ, SUNUM YAPTI

İTB Genel Sekreteri Dr. Erçin Güdücü  “GMO Free Türk Pamuğu Projesinde Son Gelişmeler” konusunda sunum gerçekleştirdiği etkinlikte ayrıca dünyanın farklı yerlerinden sektör temsilcileri tarafından “Uluslararası Pamuk Piyasasındaki Zorluklar ve Piyasalara Genel Bakış”, “Türk İplik Sanayii ve Akdeniz Havzasındaki Rolü”, “Mısır İplik ve Pamuk Sanayiinin Mevcut Durumu ve Geleceği”, “Yunan Pamuğu ve Mısır’daki Etkileri”, “Çırçırcılar ve İplikçiler için Piyasa Risklerinin Hedge Edilmesine İlişkin Stratejiler” ele alınan diğer konular oldu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları