İŞ DÜNYASININ ACI KAYBI: İSMET YORGANCILAR VEFAT ETTİ

Toprakla Gelen 27 Ocak 2019

Duayen işadamı İZELTAŞ’ın kurucusu ve onursal başkanı İsmet Yorgancılar (92) vefat etti. 1927 yılında Aydın Nazilli’de dünyaya gelen İsmet Yorgancılar, 1945 yılında yerleştiği İzmir’de yorgan dikerek iş hayatına atılmış 1968′ de sanayiciliğe adım atarak Türkiye’nin ilk el aletleri üreticisi İZELTAŞ’ ın kuruluşuna önderlik etmişti.

İŞADAMININ EMEKLİ OLMASINI KABUL EDEMİYORUM

2002’de şirketlerdeki görevini çocuklarına devrederek Onursal Başkan olan İsmet Yorgancılar, verdiği bir röportajda girişimciliğin yaşı olmadığını belirterek, ”Emekli olmayı düşünmüyor musunuz?” sorusuna verdiği yanıtta, “Öncelikle işadamının emekli olması diye bir kavramı kabul edemiyorum. Ben gücümün yettiği son noktaya kadar çalışacağım. Çoğu kimse sahil kasabasına veya bir köye yerleşerek çalışmadan rahat bir emeklilik hayali kurar. Ancak benim hiçbir zaman böyle bir hayalim olmadı. Bunun yerine Turgutlu’daki Yorbağ firmasında üreterek hayatımı devam ettiriyorum” ifadesini kullamıştı.

ÇALIŞMAKTAN VAZGEÇMEDİ 

Kurduğu fabrikalarla binlerce kişiye istihdam sağlayan İsmet Yorgancılar, 2002’de şirketlerdeki görevlerini çocuklarına bırakmasının ardından çekirdeksiz kuru üzüm, zeytinyağı, tavuk ve karanfil üreten Yorbağ  firması ile tarıma gönül vermişti. Yorgancılar, 84 yaşında gerçekleştirdiği bu yatırımın her aşaması ile ilgilenirken sahip olduğu meyve ağaçları ile hobi bahçesinde ise organik domates ve salatalık üretiyordu. İsmet Yorgancılar, ilerleyen yaşında girişimcilikten vazgeçmeyen yapısını  gösterdiği bu yatırımla ilgili “Hayatım boyunca hep çalıştım. Çalışmak benim için en büyük erdem. Üretmeyi çok seviyorum. Hep yeni projelerin peşinden koştum. Çalışmadan, üretmeden yapamıyorum. Oturup ölümü bekleyecek bir insan değilim. Çalışmak, yeni bir şeyler ortaya çıkarmak bana yaşam enerjisi veriyor. Çok mutlu ediyor. Bu ülkede kimsenin oturma lüksü yok. Herkes hayatının son anına kadar çalışmalı. Aksi takdirde ne işsizlik sorunu biter ne de diğer sorunlar” açıklamasında bulunmuştu. 

SOĞUKKUYU MEZARLIĞI’NDA TOPRAĞA VERİLECEK

İzmir’deki evinde yaşlılığa bağlı rahatsızlıklar nedeniyle hayatını kaybeden Yorgancılar, 28 Ocak 2019 Pazartesi günü Bostanlı Beşikçioğlu Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Soğukkuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları