İLÇE TARIM MÜDÜRLÜKLERİ REORGANİZE EDİLSİN…

Toprakla Gelen 17 Eylül 2018

TOPRAKLA GELEN olarak üreticinin bulunduğu her noktaya giderek onlara ulaşmaya, dile getirdikleri konuları aktarmaya, konuların çözümü için önerilerine aracılık etmeye çalışıyoruz. Tıpkı, geçtiğimiz günlerde İzmir Kemalpaşa’da görüştüğümüz üretici Ercan Doğan’ın, TOPRAKLA GELEN aracılığıyla tarım ilçe müdürlüklerinin reorganize edilmesi çağrısında bulunması gibi…

Özel sektörden ayrıldıktan sonra doğup büyüdüğü topraklara dönüş yaptığını, büyük bir istek ve keyifle baba mesleği çiftçiliğe döndüğünü belirten Doğan, “Şu an da çok memnunum. Hayat tarımda. Çiftçiliğin bu ülkede meslek olarak anıldığını görmek en büyük hayalim. Çiftçilik bu ülkede çok ihmal edilmiş, insanlar ben çiftçiyim demekten utanılan bir noktaya getirilmiş. Ben baba mesleğimi canlandırmak için bu işe gönül verdim. İki yıldan bu yana ilçemde bağcılık konusunda bir şeyler yapmaya çalışıyorum” diyor.

UZMANLARA İHTİYAÇ VAR

Kemalpaşa’da kendisine ait arazide kiraz, bağ ve zeytin tarımı yaptığını anlatan Doğan, çok ihmal edilmiş dediği çiftçiliğin eski günlerine dönmesi arzusunu  saklamıyor. Doğan, “Ancak, bunun kadar önemli bir hususta ilçe tarım müdürlüklerinin etkin görev yapması.  İki yıldan bu yana çiftçi kayıt sistemine üyeyim. Ancak,  bu iki yıllık sürede ilçe tarım müdürlüğünden ben gidersem bir bilgi aldım. Onun dışında bir bilgi alamadım. Tarım ilçe müdürlüklerinin, il müdürlüklerinin sahada köylüye, çiftçiye doğru düzgün destek verildiğine ne yazık ki şahit olmadım. Kiraz, zeytin ve üzüm. Bu bölgede her ürün yetişir ama ağırlıklı olarak bu 3 ürün yetişir. İlçe tarım müdürlüğüne gidin bir tane bu konularda uzman ziraat mühendisi yok. Konu ile ilgili bir tek bilgi alamadım. Oysa, üreticinin, çiftçinin doğru bilgi ve yönlendirmeye çok ihtiyacı var. İlçe tarım müdürlükleri reorganize edilmeli” diye konuştu.

İSTİHDAM VE EĞİTİM POLİTİKALARI ÖRTÜŞMELİ

Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz TMMOB Ziraat Odaları Birliği İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi ise “Toptancı bir anlayışla tarım ilçe müdürlükleri bir işe yaramıyor demek doğru değil. Böyle bir söylem,  meslektaşlarımın, oradaki arkadaşlarımın emeğine de haksızlık olur” diyor. İlçe tarım müdürlüklerinde göre yapan meslektaşlarının kendilerine biçilen görevler doğrultusunda en iyisini yapmaya çalıştığını ifade eden Çiftçi şöyle devam ediyor; “Arkadaşlarımız zootekni, bitkiler, süt teknolojisi gibi bölümleden mezun olurlar. Bu noktada istihdamla eğitim politikalarının örtüşmesi gerekir. Bunu ilçe tarım müdürlüğü düzeyinde ele alırsak yanlış , yanıltıcı olur. Ama ilçe müdürlükleri de Bakanlığın üreticiye en yakın taşra birimidir. O nedenle buralara yetkin, görev yaptığı bölgenin üretim yapısına uygun eğitim almış  meslektaşlarımızın görevlendirilmesi ile bu meslektaşlarımız  verimli çalışacak, bu da üreticiye yansıyacak, toplamda da değer yaratacaktır.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları