İHRACATÇIDAN GIDA FİRMALARINA DİL BİLEN PERSONEL İSTİHDAM EDİN ÇAĞRISI

Toprakla Gelen 12 Şubat 2019

Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olan AgroExpo 2019 İzmir Fuarı’nda temsilcisi olduğu dış ticaret firması için görüşmelerde bulunan Wael Alfajem’den katılımcı firmalara ‘yabancı dil bilen personel istihdam edin’ çağrısı geldi.

Irak, Filistin, Libya başta olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine gıda ve tarım makineleri ihraç eden Sama Turk Gıda İnşaat Dış Ticaret Ltd. Genel Müdürü Wael Alfajem, TOPRAKLA GELEN standını ziyaret ederek, fuar izlenimleri hakkında düşüncelerini paylaştı. Filistinli olduğunu ve bundan 5 yıl önce İstanbul’a yerleştiğini kaydeden Alfajem, Genel Müdürlüğünü yürüttüğü firma aracılığıyla Türkiye’den Irak başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerine gıda ürünleri ve tarım makine, araç gereç ile ekipmanları ihracatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

DİL ENGELİ AŞILMALI 

İzmir Tarım Fuarı’nda Libya’dan gelen talepleri dikkate alarak makine ekipmanları ile özellikle meyve fidanı ile ilgili standları gezdiğini anlatan Alfajem, “Fuarın yeri ve konumu çok güzel. Organizasyon da çok iyiydi. Ancak, firmalarla yapacağım görüşmelerde dil engeline takıldım. Hangi standa gidip bilgi almak istesem hemen bir tercüman arayışı başladı. Firmalar bu tip fuar benzeri organizasyonlar için dil problemini ortadan kaldıracak çözümler üretmeli” dedi.

Kendisinin de Türkiye’ye geldiğinde ilk işinin Türkçe öğrenmek olduğunu kaydeden Alfajem, “Fuarda aradımızı fazlası ile bulduk. Bundan sonrası talepleri gerçekleştirmek, ihracatı sonuçlandırmak olacak. tarım makineleri konusunda Türkiye kendini ispatlamış ve bu konuda başarılı. Fidan konusunda ise özellikle elma fidanı talebi var. Bununla ilgili görüşmelerimizi de gerçekleştirdik. Umarım olumlu sonuçlar alırız” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları