YASAK DOĞRU, ZAMANLAMA YANLIŞ

Toprakla Gelen 06 Eylül 2018

Ticaret Bakanlığı, un ihracatına sınırlama getirdi. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), yasak kararını savunurken, 1 aylık geçiş süreci talep etti. Ege Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Tezcan ise kendisi dahil sektörden birçok firmanın ihracat bağlantısı olduğunu belirterek, kararın gözden geçirilmesi ve kesinleşmiş ihracat bağlantısı bulunan ihracatçının mağduriyetinin önlenmesi çağrısında bulundu.

Un sanayicileri ve ihracatçıları, ihracata yasak şokuyla sarsıldı. Ticaret Bakanlığı,internet sitesinden yaptığı yazılı açıklama ile yurt içinde yaşanan fiyat dalgalanmalarını gerekçe göstererek,DIR (Dahilde İşleme Rejimi) kapsamı un ihracatına sınırlama getirildiğini ilan etti. Bakanlığın internet sitesindeki açıklamada şu ifadeler yer aldı : “Son dönemde yurtiçi un fiyatlarında yaşanan dalgalanmalardan dolayı, Bakanlığımızca İhracat Rejimi Kararında değişiklik yapılarak Dâhilde İşleme Rejimi (DIR) dışındaki un ihracatına yeni düzenleme getirilmiştir. Bu kapsamda Dahilde İşleme Rejimi (DIR) dışında gerçekleşen un ihracatımıza sınırlama getirilmiştir. Sınırlama getirilen un ihracatının payı, ülkemizin toplam un ihracatının yaklaşık yüzde 1’ini oluşturmaktadır. Düzenlemenin temel amacı yurtiçi un fiyatlarında istikrarı sağlamak, tüketicimizi korumak ve spekülasyonun önüne geçmektir. Bahse konu düzenleme geçici olup, fiyat istikrarının sağlanmasını müteakip sona erdirilecektir.”

YASAĞA TARAFTARIZ AMA…

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Başkanı Eren Günhan Ulusoy, yasak kararının beklenen bir durum olduğunu ve karara ‘taraftar’ olduklarını söyledi. TOPRAKLA GELEN’e açıklamada bulunan Ulusoy, “Ama zamanlamada bir sıkıntı var” diyerek şunları söyledi ; “İç piyasadaki hammaddeyi ucuza ihraç etmeyelim. İhracat için ithal edilen ürün kullanılsın. Ancak ihracat rejiminde değişiklik 1 günde olmamalı. İhracat bağlantısı yapan arkadaşlarımız, DIR kapsamında ithalat yapmak istediğinde bu malın siparişi, gemilere yüklenmesi, limana gelip boşaltılması, işlenmesi için bir süreç. Bu süre, İzmir’deki bir un fabrikası için 20, Mardin’deki bir un fabrikası için 30 günü bulabilir. Dolayısıyla ithalatı bir günde yapmak mümkün olmadığına göre Ticaret Bakanlığımızın konuyu dikkate alarak  bir düzenleme, iyileştirme yaparak, 30 günlük geçiş süreci tanımasını talep ediyoruz.” Ulusoy, geçiş sürecinde bazı firmaların sıkıntı yaşabileceğini ve ihracatta dönemsel bir azalma yaşanabileceğini dile getirdi. Ulusoy, “İhracat kaybı konusunda miktarsal bir değerlendirme yapmak doğru değil. Federasyon olarak temennimiz süreci en az hasarla atlatmak” diye konuştu.

MAĞDURİYETLER ÖNLENMELİ

Ege Hububat, Bakliyat Yağlı Tohumlar Mamülleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Tezcan,  firması dahil sektörden birçok işletmenin ihracat bağlantısı olduğunu belirterek, kararın gözden geçirilmesi ve kesinleşmiş ihracat bağlantısı bulunan ihracatçının mağduriyetinin önlenmesi çağrısında bulundu.

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları