HOBİ OLARAK BAŞLATTI, 700 KOYUNLUK ÇİFTLİĞE ULAŞTI

Nihat DELİBAŞI 21 Ocak 2019

Temeli Cemal Dirin tarafından atılan, bugün makina üreten makine olarak adlandırılan Sanayi 4.0 sürecinin önemli firması Dirinler Makina Yönetim Kurulu Mustafa Dirin, torunu Mira’nın ismini verdiği bir koyun çiftliği kurdu. 24 koyun ile yola çıkan Mira Merinos ve Tekirova Damızlık Çiftliği, bugün 700 küçükbaş hayvan sayısına ulaşırken, Dirinler Makina Satınalma ve Satış Müdürü Cem Orgen, “Mustafa Bey’in hobi olarak başlattığı ve torunu Mira’nın ismini verdiği koyun çiftliği, örnek bir işletme olarak yoluna devam ediyor” dedi.

Seyrek’te toplam 44 dönüm arazide kurulu bulunan çiftlikte uluslararası standartlara uygun olarak hayvan başına 1. 5 metrekarelik alan yaşam alanının yanı sıra 60 santimetrelik yem alanı düşüyor. Büyük bir ulusal zincir marketin onaylı tedarikçisi olan çiftlikle ilgili bilgi veren Dirinler Makina Satınalma ve Satış Müdürü Cem Orgen, “Bundan yaklaşık 6 yıl önce Seyrek’te bulunduğumuz arazide 3 binin üzerinde nar ağacı vardı ve satışa çıkarılmıştı. Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa Dirin’in elektriği, suyu olan ve tamamı telle çevrili bu alanı görüp beğendi. Zaten kendisinin tarımla hobi şeklinde uğraşma düşüncesi vardı. Onun kararı ile araziyi satın aldık” dedi.

NARLARIN DİBİNDEKİ OTLARI YEMEYİP ÇOĞALDILAR

Nar ağaçlarının dibinde çıkan otlarla baş etmekte zorlandıkları bir anda yöreden bir köylünün hep ‘Bu narların dibindeki yabani otları biçmekle baş edemezsiniz. Burada biçersiniz öbür tarafta çıkar. Siz buraya koyun alın, otları yesin’ tavsiyesi üzerine köylüden 12 erkek 12 dişi koyun aldıklarını kaydeden Orgen, “Aldığımız koyunlar narların dibindeki yabanileri yemediler ama kendileri çoğaldılar. Derken, bir bakıcı yetmedi, bir bakıcı daha aldık. İki bakıcıya hayvan az geldi. Biraz daha hayvan aldık. Derken ağıl küçük geldi, ağılı büyüttük. Bu arada damızlık ayırdık. Onlar çoğalda. Dam yetmedi, biraz daha biraz daha derken 700 koyuna ulaştık. Mustafa Bey’in hobimiz diye başlattığı iş, ticaret oldu” diye konuştu.

TİGEM’DEN SERTİFİKALI IRK

Çiftlikte yetiştirdikleri koyunların tamamının et ırkı olduğu bilgisini paylaşan Orgen, şöyle devam etti; “Seçimde et verimi yüksek olan Merinos ve Tahirova cinslerini tercih ettik. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nden (TİGEM) aldık. Hayvanların yüzde 80′ i Merinos, kalanı ise Tahirova cinsi. Bir zincir marketin onaylı tedarikçisiyiz. Damızlık üretim sertifikamız olduğu için, isteyenlere damızlık olarak da satış yapıyoruz. Koyunlarımız isim yapmaya başladı. İşin şu an geldiği nokta itibariyle büyüme konusunda Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dirin’in herhangi bir yönlendirmesi yok. Biz ölçek itibariyle sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak, köylüler, artan yem ve diğer girdi maliyetlerinin yüksekliği ile düşen tüketici talebinden şikayetçi.” (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları