HER KÖYDE OLUR DA BİZİM KÖYDE OLMAZ*

Nihat DELİBAŞI 30 Ekim 2018

Nihat DELİBAŞI

“Bize, köylülüğün en büyük sorunlarınlarından biri, birşeyi öyle güzel öğretmişler ki kim icad ettiyse bu öğretim şeklini gidip onun kul kölesi olurum. OLMAZ. Olmaz’ı çok güzel öğretmişler. Ya Nihat hadi şunu yapalım. Valla iyi olur Ahmet Amca ama, OLMAZ. Neden olmaz? Ya olmaz işte, olur ama bizim burada olmaz. Bizde olmaz. Onunla ilgili yaşanmış bir hikaye..

Bundan 10 yıl kadar önce, EUROGAP sertifikası alacaktım ben. Farkındalık yaratıp, yaptığımız işi daha kazançlı getirebilmek için. Firmaya gittim, bilgi alayım diye. O esnada bir telefon geldi, herkeste bir telaş. 20- 25 dakika sonunda, ‘Bu yaptığınız çok kötü bir şey. Ortada kaldım. Merak ettim ne oldu diye, ondan kaldım. Neydi sizi böyle telaşlandıran?’ dedim. ‘ABD’den her ay 20 konteyner, organik zeytinyağı siparişi var. Türkiye’de bildiğimiz her yere baktık. Araştırdık bulamadık. İyi bir de fiyat verdiler, çok yazık oldu’ dediler. Nedir bunun özellikleri dediğimde ‘ilaç kullanılmayacak, kimyasal gübre kullanılmayacak’ diye yanıtladılar. Sen bizim orayı tarif ediyorsun… Bizim oralar gübre nedir, ilaç nedir bilmez, kaç ton istiyorsun dediğimde ise ‘hangi firmadan sertifikalı’ diye sordular…Yani, çok iyi bir şoförsün, iki tekerlek üzerinde araba sürüyorsun ama trafiğe çıkamazsın. Neden? Ehliyetin yok. Sertifikada öyle bir şey. Ne yapacağız sertifika almak için? Köylü başına bin 500- 2 bin lira. Köylüde o parayı verecek durum yok. Onu istediğin zaman kaçar. Bir model önereyim dedim size, bir kişi sertifikalı olsun. Yanına 20 tane eleman bulsun, O kişiyi siz kursa tabi tutun. TAMAM DEDİLER OLUR…

SUYUNU ORADAN GETİR DEME LÜKSÜ YOK

Yirmi kişiyi bu programa kattık. Organik sertifika üzerinden. Buradan hareket ederek köylü ile organik bağ içine giriyorsun. Onun için birşeyler yapıyor olmak, senin onunla, onun seninle birlikte olmasını sağlamak, bunu da yaşama dönüştürmek. Ete kemiğe büründürmek. Ondan sonra dedik ki burada badem oluyor, fıstık oluyor. Başka hiç birşey olmuyor. Seralar var ama, biz kendi seralarımıza suyu 2. 5 kilometre öteden getiriyoruz. Herkese git oradan suyunu getir deme lüksümüz yok. O zaman dedik ki hepiniz bir araya gelin. Birlikte yapın. Dedikleri aynen şu: OLMAZ. Neden olmaz. Heryerde olur da bizim köyle olmaz . Olmaz deyince bir şey yapamıyorsun ki? Olmaz deyince her şey bitiyor. Olabilir dese belki bir yolunu bulacağız. O kadar kesin. Benim moralim bozuldu bu sefer. Çok güzel olur, harika olur. Herkesin neredeyse gözünden yaş gelecek ama burada olmaz bu iş.

NEREDE OLUR ÖĞRENELİM 

Birgün su işini konuşalım diye köy kahvesinde 20 kişiyi topladım. Bu işin olmayacağına emin misiniz? Yanıt, eminiz. Peki nerede olur bu iş gidip öğrenelim dedim. Gümüşgeli Köyü’nde olur dediler. O köyde tanıdıklarım vardı, aradım. Akşam geleceğim köyde 15- 20 kişi toplanabilir mi? Ağabey sen gel, istediğin saatte gel deyince, bizimkilere dönüp, bir kişi verin dedim içinizden benim yanıma…Mehmet’i verdiler…Gittik diğer köye… Anlattım. Nasıl olur sizce fikir almaya geldik dedim. Yanıtları ‘Valla çok güzel olur, harika olur. Ama bizim köyde olmaz. Olsa ne güzel olur?’ Neden olmaz. Bin tane neden sıralıyorlar. Peki dedim, nerede olur dedim. Metinköy’de olur dediler. Tamam dedim, bir kişi verir misiniz yanıma. En olmazcılardan bir tanesi geldi…Metinköy’de bir öğretmen arkadaşım var. Geliyoruz, kahvede 5- 10 kişi tutabilir misin bizim için dedim, ‘Ağabey kahve dolu gel’ dedi. Vardık, anlattık. Köylüler, ‘Ağabey ne kadar güzel olur, ağzından bal akıyor. Ama bizim burada olmaz.’ diyor başkada bir şey demiyor.Peki nerede olur? Halatçı Köy’de olur. Neden? İşte orada bir kooperatif var. Olsa olsa orada olur. Tamam dedim, bir saatliğine bizle gelecek bir arkadaş var mı, bir kişi verdiler yanımıza. Halatçı da kooperatifte Mustafa isminde bir arkadaşım var. Köye geliyoruz, kahvede 10 – 15 kişi toplayabilir misin? dedim. O kolay dedi…Orada da aynı sohbet…Çok güzel olur, çok güzel olur da bizim burada olmaz. Gümüşgeli var ya dediler, olsa olsa orada olur.

OLMAZLAR BİZİM KAFAMIZDAYMIŞ

Herkesi dağıtarak bizim köye döndüm. Gümeşgeli’den birlikte çıktığım Mehmet’ e sen ne anladın bu işten dedim. ‘Ağabey, anladım, dedi ama acık geç oldu, kusura bakma. Olmaz bizim kafamızdaymış. Olmaz diye bir şey yokmuş.’ Haa dedim, gel bunu köye beraber anlatalım. Aynı gece 20 kişi topladık. Hikayeyi anlattık. Ben dedim, bu iş oluyor. Çıktım ortaya, bir kişi istiyorum yanıma… Olur bu iş diyen çıktın. Mehmet, çıktı zaten. ‘Bu iş olur, inanıyorum’ dedi… Ardından Ahmet, Veli, Zeki derken 20 kişi toplaşıverdik. Senden, bizden adam olmaz demek işin kolaycılığı. Bir işten kaçmak istiyorsan öyle yapacaksın. Ama, kaçmak değil, yapmaksa amacın, yapmanın bir yolunu bulacaksın. Varsa o yolu kullanacaksın. Yolun yoksa, o yol açacaksın…

HİÇ BİR BAŞARI CEZASIZ KALMIYOR

Evet, olmaz oldu ama. Hikayemizin sonu güzel bitti demek isterdim. Oysa burası Türkiye, hiçbir başarı cezasız kalmıyor. Neden mi? Ahmet amca devam ediyor:

Yer bulduk…Artezyenimizi kurduk, elektrik yoktu, trafodan elektrik aldık. En yüksek tepeyi seçtik. 100 tonluk bir havuz yaptık. 5 inclik iki boru ile oraya suyu taşıdık. Birini kullanıp, yetmezse diye diğerini yedek olarak tesis ettik. O sırada daha kooperatifimiz kurulma aşamasındaydı. Bu işleri yaparken paraları topluyorlar, yiyorlar içiyorlar demesinler diye işlemlerle ilgili tüm çalışmaları muhtarlığa kaydırdık. Kooperatifimiz kuruldu, devredelim diye hazırlıklar devam ederken, büyükşehir yasası gereği bizim buralar köylükten çıktı, mahalle oldu. Bütün muhtarlığın varlığı Büyükşehir’de. Şu an bizim alınterimizle yapılan, kazdığımız, taşları temizlediğimiz, 10 kilometre boruyu kendimiz döşediğimiz,  suyu şu an para ile kullanıyoruz… Tonu 50 kuruş… Büyükşehir’e gelin bu işi açıklayalım dedik. Yanıt “Yasa böyle diyor…”

*Evet yaşanmış bu hikayeyi, Ahmet Amca’nın isteğine bağlı kalarak yer ve köy isimlerini değiştirerek aktardım sizlere…Ahmet Amca ile sohbetlerimiz devam edecek… Tabii yaşanmış anıların paylaşımı da…


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları