HEDEF DÜNYA MARKASI OLMAK

Toprakla Gelen 25 Kasım 2018
Dünya Zeytin Günü Akhisar’da kutlandı.Akhisar Kaymakamlığı, Akhisar Belediyesi, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası, Akhisar Ziraat Odası ile Akhisar Ticaret Borsası işbirliğinde düzenlenen ‘Dünya Zeytin Günü’nde hedef Akhisar’ı Dünya Markası yapmak olarak ilan edildi.

İlçede Tütün tarımının sona ermesinin ardından zeytin ve zeytinyağının başkenti hedefini 15 yıl gibi kısa bir sürede hayata geçiren Akhisar, Dünya Zeytin Günü’ne ev sahipliği yaptı. “Zeytine Minnet” yürüyüşüyle başlayan kutlamalar Taş Konak’ta düzenlenen kutlama ve ardından Gölet Park’ta gerçekleşen Ayhan Sicimoğlu konseri ile sona erdi.

Manisa Valisi Ahmet Deniz’in “Bu değere, bu lezzete sahip çıkın. Zeytin ve zeytinyağsız gününüz olmasın” mesajı verdiği Dünya Zeytin Günü kutlamalarında konuşan Akhisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat, Türkiye’nin zeytin başkenti olduklarını belirterek,  “Zeytin ve zeytinyağımızın bol olduğu bir sezondayız. Üreticimizin dertleri olduğunu, sektörümüzün çözüm bekleyen sorunları olduğunu biliyoruz. Raflarda zeytin yağı fiyatlarının normal seviyelere düşürülmesi için geçen yıl marketlerle barış anlaşması yaptık. Onların destekleriyle bunu başardık” dedi.

TÜKETİMİ ARTIRMALIYIZ

Alhat şöyle devam etti, “Şimdi ki sorun ise şu. Halkımız zeytin ve zeytinyağını yeterince tüketmiyor. Bunun önüne geçmeliyiz. Zeytin ve zeytinyağımız, bizim milli ve yerli ürünümüz. Türkiye’nin, Türk halkının buna sahip çıkmasını istiyoruz. İthal zeytin yağı yerine Türkiye’deki 800 bin üreticinin alın teri olan zeytin ve zeytinyağı kullanılırsa tüketimin de üretimin de artacağını biliyoruz. Tüketim artarsa üreticinin fiyatları da herkesin istediği seviyeye gelecektir. Biz Türkiye’nin sağlıklı beslenmesini istiyoruz. Anne ve babalara büyük görev düşüyor. Çocuklarınız için zeytini sevin, sevdirin ve zeytinyağını yemeklerde kullanın.”

TÜRKİYE’YE DEĞER KATIN

Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy ise “Akhisarlıların evlatlarından ayırmadıkları zeytin ağaçlarının bu ağaçların bakımını sevgiyle aşkla yapıyorlar. Akhisar’da zeytin aşkı başkadır. 300 bin ton ile Akhisar önde gelen üretim merkezidir. Türkiye için üretiyoruz, Türk halkının yerli ve milli üretime, zeytinine sahip çıkmasını istiyoruz. Akhisar Domat ve Akhisar Uslu zeytinimiz için Coğrafi işaret alındı. Bu coğrafi işaretleri kullanarak ürününüze değer katın. Hiç bir yatırımcı bir ilçenin kara kaşına, kara gözüne gelip yatırım yapmaz. Neden yapar? Hammaddeye ve kaliteye kolay ulaşmak için yapar. Onun için Türkiye’nin en önemli zeytin firmaları Akhisar’a yatırım yapıyor”

İNSANLIK MİRASI 
Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, zeytini “insanlık mirası” olarak gördüklerini belirterek “Burada hep birlikte büyük bir hikayeye tanıklık ediyoruz. Bu mirasa sadakatla sahip çıkıyoruz. Zeytin sözkonusu olduğunda pür dikkat kesiliyoruz. Bu ürünü çok iyi bir şekilde planlamak istiyoruz. Çok onemli potansiyele sahibiz. Zeytinimizi evrensel olan herşeyle buluşturarak bir dünya markası oluşturmak istiyor, bu hedefi gerçekleştirmek için çalışıyoruz” dedi.
GÜÇBİRLİĞİ BURADAN BAŞLASIN 
Akhisar Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akbuğa ise zeytin tüketiminin artırılması ve ihracatıyla ilgili yüksek tempolu çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Akbuğa “Bu sadece bizlerin değil, Türkiye’nin birlikte hareket etmesiyle olur. Gelin bu hareketi Akhisar’dan başlatalım” diye konuştu.

MARKALI ÜRETİM 

Zeytin Günü’nde ayrıca BloombergHT iş dünyası programının sunucusu Hande Berktan yönetimindeki panele Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Hakan Güldağ, Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Abdurrahman Yıldırım, Marketing Türkiye Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Günseli Özen, Yunanistan Tadım Uzmanı Konstantinos Liris, İtalya’nın zeytinyağ sevdalısı olarak tanınan ismi Prenses Marina Colonna, Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı, Ayhan Sicimoğlu, Diyetisyen Selahattin Dönmez’in katıldığı panel düzenlendi. Panelistler Akhisar’ın bugüne kadar sektörde aldığı yol ile bundan sonra izleyeceği “markalı üretim” konusunda görüşlerini paylaştı. Panelin ardından ise ilkokul öğrencilerinden oluşan Zeytin Fidanları Korosu konseri alkış aldı. Zeytinyağ ve resim yarışmasında dereceye giren firmalara da ödülleri verildi.

ZEYTİN KONSERİ

Dünya Zeytin Günü’ne Ayhan Sicimoğlu da verdiği konserle renk kattı. Latin All Star grubuyla Gölet Park’ta sahne alan Sicimoğlu, Akhisar zeytin ve zeytinyağı için “Hastasıyım” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları