HALUK LEVENT, DANA FERDİNAND’I ZİYARET ETTİ…

Toprakla Gelen 09 Eylül 2018

Sanatçı Haluk Levent, Kurban Bayramı’nda Rize’den yüzerek kaçan ve Trabzon’dan karaya çıkan ve kurucusu olduğu AHBAP Platformu tarafından satın yaşamına İzmir’de dana ‘Ferdinand’ ı ziyaret etti. 

9 Eylül kutlamaları kapsamında kente gelen Levent, vereceği konser öncesinde Kurtarılmış Çiftlik Hayvanları Barınağı’nda yaşamına devam dana Ferdinand’ı ziyaret etti. Danayı elleriyle besleyen sanatçı, barınakta bulunan diğer hayvanlarla da yakından ilgilendi. Ferdinand’ın çok mutlu olduğunu söyleyen Haluk Levent, “Ferdinand’ı kurtardık, uslu dursun diye buralara kadar gönderdik. Ama kızların peşinden ayrılmadığı şikayeti geldi. Burada gerçekten çok mutlu. Denizdeyken dişleri dökülmüş ve zor durumdaydı. Ancak veteriner kontrolünde ve 6 ay sonra dişleri yeniden çıkacak” dedi.

HAYVAN SEVGİSİNİ AŞILAMALIYIZ

Hayvan sevgisinin çocuk yaşta aşılanması gerektiğinin altını çizen başarılı sanatçı, “Son dönemlerde sosyal medyada hayvanlarla ilgili çok kötü haberler okuyoruz. Aslında Ferdinand hayvan sevgisini aşılamak için sembol oldu. Hayvanlara yapılanlar karşısında içimiz acıyor. Çocuklarımıza hayvan sevgisini aşılamadan doğa sevgisini, insan sevgisini, memleket sevgisini veremeyiz. Onlara sahip çıkmak ve onları sevmek zorundayız” diye konuştu.

Faytonlarda çalışan atlara da değinen Levent, “Çiftlikte faytonlardan kurtarılan atlar da var. Hükümet yetkilileri de bu konuyla yakından ilgileniyor. Bu iş o kadar ranta döndü ki iki günde bir atların ölüm haberini duyuyoruz. O kadar ağır çalıştırılıyorlar ki hastalanıyorlar. Tedavi ettirmek pahalı olduğu için ölüme terk ediliyorlar. Bu atları da artık buraya getireceğiz. Buranın bazı eksikleri var. Onlar için de sosyal medyadan bir şeyler yapacağız” ifadelerini kullandı.

SEMBOL OLMUŞTU…

Rize’nin İyidere ilçesinde Kurban Bayramının 1. günü kesilmek üzereyken ipini kopartarak kaçan dana, sahiplerinin peşinden koşmasına rağmen izini kaybettirmiş, Bayramın son günü Trabzon’un Sürmene ilçesindeki Çamburnu mevkiinde denizde yüzerken görülmüştü. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan dananın ünlü sanatçı Haluk Levent’in kurucusu olduğu Ahbap Platformu olarak  satın almak istemesinin ardından bir anda özgürlüğün ve mücadelenin sembolü olan dana Ferdinand’a ismi, Blue Sky Stduios, Davis Entertainment ve 20th Century Fox Animation tarafından üretilen 2017 yapımı 3 boyutlu animasyon film karakterinden esinlenilerek verilmişti. (İHA)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları