GÜRSÜT PİYASADAN ÇEKİLDİ SÜT FİYATLARI DİP YAPTI

Toprakla Gelen 24 Ocak 2019

Küçük Menderes Havzası’ nda üreticiden günlük 150 tonun üzerinde süt alan GÜRSÜT’ ün piyasadan çekilmesi  üretici fiyatlarında çöküşe neden oldu. Soğutma tankı olan ve sütü 1.70 liradan satan üretiye firmalar 1.60 lira fiyat verirken, tankı olmayan üreticiye verilen fiyat ise 1.48 liradan 1.45’e geriledi. Fiyat düşüşünün yanı sıra üreticiye 15’er günlük periyotlar halinde yapılan ödemeler 30 güne çıktı. Süt üreticisine bir darbede yem fiyatlarına yapılan zamdan geldi. 31 Aralık’ta çuvalı 78 lira olan yem, 85 liradan fatura edilmeye başlandı. İneğini kestirmek isteyen üreticiye ise kasapların kilogramına  16 liradan  fiyat verdiği Küçük Menderes Havzası’nda süt üreticisi tedirgin bekleyişini sürdürüyor.

ÜRETİCİ DESTEKLENMELİ 

Ziraat Mühendisi Ferdan Çiftçi, Küçük Menderes Havzası’nda kooperatifleşme modeli ile başarılı işlere imza atılarak bölgenin süt üretiminde model oluşturduğunu hatırlattı. Günlük bin 200 ton civarında süt üretiminin olduğu bölgenin önemli alıcısı konumundaki Gürsüt’ün piyasadan çekilmesinin üretici üzerindeki fiyat baskısını artırabileceği uyarısında bulunan Çiftçi, “Küçük Menderes Havzası’nda kooperatifler önderliğinde küçük üreticinin, aile işletmelerinin yürütüldüğü bir sistem vardı. Bölgede fabrikaların el değiştiriyor olması ve bu el değiştirmelerin devam edeceği beklentisi belirsizliği artırıyor. Bir diğer sıkıntı ise yem- süt maliyeti arasındaki açılan makas. Bu makas kapanmadığı takdirde küçük işletmelerin yoluna devam etmesi çok zor” dedi.

YABANCILARIN OYUN SAHASI OLUR 

Çiftçi, Gürsüt’ü fabrikasını satışa götüren genel ekonomik koşulların bölgede faaliyet gösteren süt sanayi kuruluşları üzerinde de bir baskı yaratacağına dikkat çekerek, “Süt üreticisi desteklenmeli, aile işletmeciliği yapısı korunmalı. Kooperatifler desteklemeli. Bu sayede süt sanayinin kaliteli hammaddeye erişimi güvence altına alınmalıdır. Bu sayede üretici, sanayici, tüketici ilişkisi sağlıklı bir biçimde sürdürülebilir. Aksi takdirde sektörün yabancıların eline geçmesi tehdidi gün geçtikçe artıyor” diye konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları