GÜRSÜT VE PROGIDA TESİSLERİNİN SATIŞI ONAYLANDI

Toprakla Gelen 23 Şubat 2019

Rekabet Kurumu Gürsüt ve Progıda’nın bazı tesislerinin Fransız süt devi Lactais’in sahip olduğu Ak Gıda’ya satışını onayladı. Rekabet Kurumu’nun 13 Şubat tarihindeki kararıyla Gürsüt’ün Tire Organize Sanayi Bölgesi’nde 22 bin metrekare alanda bin ton işleme kapasiteli son teknoloji tesisi, Fransız süt devi Lactais’in sahip olduğu Ak Gıda’ya satılmış oldu. Piyasada Ak Gıda’nın bu satış için 100 milyon liranın üzerinde bir ödeme yaptığı öne sürüldü.

SATIŞIN ÖYKÜSÜ

Kardeşler ve ailenin ikinci kuşak temsilcileri arasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle aile meclisi tesisi satma kararı alırken ilk görüşülen ve el sıkışma aşamasına gelen firma BİM Zincir marketlerin büyük zeytin ve peynir tedarikçisi Kaanlar Gıda oldu. İmza aşamasına kadar gelen anlaşmaya Ak Gıda’nın Aydın Ortaklar’daki tesisinde çıkan yangın engel oldu. Yangın sonrası bölgede acil tesis arayışına giren Ak Gıda, Gürsüt ile görüşmelere başladı. Satışın 100 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşmesinde bu durumun etkiliği olduğu ifade edilirken Muzaffer, Sedat ve Kosat Gürler kardeşlerin sektörde tek başlarına devam edecekleri, Kosat Gürler’in ayrıca Ödemiş’te atıl durumdaki tesisi faaliyete geçirme hazırlıklarında son aşamaya geldiği kaydedildi.

ÇÖKELEKÇİ MUZAFFER’İN BAŞLATTIĞI YOLCULUK 

Gürsüt’ün de sahibi olan Gürler Grubunun temelleri, 1980’lerin ortasında ‘Çökelekçi Muzaffer’ olarak tanınan Muzaffer Gürler’in Antalya’da çökelek satışı ile atıldı. İzmir’e gelen kardeşler ilerleyen yıllarda Kosat Gürler’in ‘ÜRETİM ESASTIR’ sözüne sadık kalarak Tire OSB’ deki fabrikanın devreye girmesi ile kapanan Ödemiş’teki tesislerinde peynir üretimine başladı. Grup, 2000’lerin başında Gürmar markasıyla perakende sektörüne girdi.  Gürsüt, ABD, Suudi Arabistan, Türk Cumhuriyetleri, BAE, Yemen, Kıbrıs’a da ihracat yapıyordu.   (TOPRAKLA GELEN)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları