GÜÇLÜ TARIM BORSASI, GÜÇLÜ PİYASA DEMEK

Toprakla Gelen 14 Şubat 2019

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, ülkemiz açısından stratejik öneme sahip tarımın, iklim değişiklikleri, girdi maliyetleri gibi nedenler sonrasında arz sorunu ve fiyat artışları ile gündem olduğuna dikkat çekerek, bu sıkıntı ve tartışmaların yaşandığı bir ortamda Hazine ve Maliyet Bakanı Berat Albayrak’ın ziyaretinin önemine değindi. Kestelli, Bakan Albayrak’ın tarımın başkenti İzmir’de katılacağı İzmir Oda ve Borsaları Ortak Toplantısı’nda tarımın konularının net olarak konuşulup çözümlerin hayata geçirilmesi için fırsat olduğunu kaydetti.

TOPRAKLA GELEN’e yazılı açıklama yapan Kestelli,  “Tarım, ülkemiz açısından stratejik öneme sahip bir sektör. Aynı zamanda da iklim değişiklikleri, çevre sorunları ve girdi maliyetlerinden en çok etkilenen sektör. Bu durum zaman zaman arz sorununa ve fahiş fiyat artışlarına sebep olabiliyor. Tam da bu yöndeki sıkıntı ve tartışmaların yaşandığı bir dönemde, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Türk tarımının başkenti İzmir’e geliyor olmasını çok önemsiyor ve bu ziyareti mevcut sorunların net olarak konuşulup çözümlerin hayata geçirilmesi için fırsat olarak görüyoruz. Bizler, Ticaret Borsaları olarak tarımsal ürün piyasalarında sürdürülebilir ve istikrarlı fiyat yapısının tesis edilmesinde; rekabetçi piyasa oluşumunda daha etkin rol üstlenebileceğimize inanıyoruz” dedi.

Kestelli açıklamasının devamında borsaların güçlendikte piyasanın güçlendiğine dikkat çekerek şöyle devam etti: “Borsalar güçlendikçe, daha çok alıcı ve satıcının katılabileceği ve fiyatın objektif olarak oluşabildiği bir piyasa tesis edilebilir. Eş zamanlı olarak üreticinin, tüketicinin ve sanayicinin çıkarlarının korunması sağlanabilir. Bu nedenle borsalara kote edilen ürünler için piyasa derinliğinin sağlanmasına, çağdaş borsacılığın teşvik edilmesine, borsalar arası işbirliğinin tesisi, kayıt ve tescil gibi konularda gerekli mevzuat düzenlenmeleri yapılmasına yönelik çalışmaların gündeme alınmasını arzuluyoruz.”

TEKNOLOJİK GELİŞİMLERE ENTEGRE

Kestelli, ayrıca, Türk tarım sektörünün geleceği ve uluslararası alanda daha rekabetçi olabilmesi için bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin en kısa zamanda sektöre entegre edilmesi gerektiğini ifade ettiği açıklamasında, “İzmir Ticaret Borsası olarak, Ege Üniversitesi ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği çerçevesinde, tarım alanında teknoloji geliştirerek bunların sektöre adaptasyonu işlevini yerine getirmek amacıyla “İzmir Tarım Teknoloji Merkezi” için fizibilite projesi hazırlıklarına başladık. Bu merkez ile birlikte İzmir’in, tarım teknolojisi alanındaki girişimleri için çekim merkezi olmasını ve Tarım 4.0 geçiş sürecinde tarımsal teknolojilerinin Ar-Ge üssü haline gelmesini hedefliyoruz.  Bu merkezde yer alacak girişimcilerin, teknoparklarda yer alanlarla benzer teşvik ve vergi avantajlarıyla donatılmasında büyük fayda görüyoruz. Uluslararası arenada Türk tarımını bir üst lige taşıyacak avantajların sağlanması ile ilgili  gerekli yasal düzenlemeler konusunda hükümetimizden destek talep ediyoruz” dedi.

KDV ORANLARINDA YENİ DÜZENLEME 

Kestelli, gündemlerindeki bir diğer konunun ise temel besin maddesi olan kırmızı et ve zeytinyağının perakende ticaretinde KDV oranının yüzde 1’e düşürülmesi olduğuna dikkat çekti. Kestelli, “Böyle bir uygulamayı, her iki sektörde var olan kayıt dışılığı azaltacağı ve haksız rekabeti önleyeceği gibi vatandaşlarımızın bu ürünlere ulaşımını kolaylaştırarak sağlıklı beslenmelerine katkı sağlayacağı için çok faydalı buluyoruz. Tekstil ve konfeksiyon sanayimizin temel hammaddesi olan mahlıç pamuğunun ticaretinde işlem derinliğinin sağlanması amacıyla, toptan ticaretinde uygulanan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi ya da peşin tevkifat uygulamasının kaldırılması da Sayın Albayrak’ın ziyareti sırasında üzerinde durmak istediğimiz önemli konular arasında yer alıyor” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları