GIDA SATIŞVE TOPLU TÜKETİM YERLERİNE DENETİM

Toprakla Gelen 30 Eylül 2018

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Ağustos ayı içerisinde, gıda satış ve toplu tüketim yerleri olmak üzere bin 875 işletme denetlendi.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İlimizde toplam, bin 807 adet gıda üretim yeri, 13 bin 067 adet gıda satış ve toplu tüketim yeri bulunmakta olup, Ağustos ayında gıda üretim yerlerine 345 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise bin 530 adet olmak üzere toplam; bin 875 adet denetim gerçekleştirilmiştir. Yapılan denetim ve alınan numuneler sonucu mevzuata uygun olmayan 15 adet gıda işletmesine 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı ve Yem Kanunu gereği 149 bin 619 TL cezai işlem uygulanmıştır” denildi.

ALO GIDA HATTINA 75 ŞİKAYET

Açıklamada ayrıca Ağustos ayı içerisinde 152 adet Sağlık Sertifikası düzenlendiği, 830 bin 238,53 kg kuru incir, 40 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 132 bin 829,36 kg muhtelif gıda maddesi ihracatı olmak üzere toplam 192 adet Sağlık Sertifikası düzenlenerek 963 bin 067,89 kg gıda maddesi ihracatı gerçekleştirildiği bilgisi paylaşıldı. Öte yandan, ALO Gıda 174 hattına, Ağustos ayı içerisinde, gıda satış yeri ile ilgili 35 adet, toplu tüketim yeri ile ilgili 38 adet, üretim yeri ile ilgili 2 adet olmak üzere toplam 75 adet şikâyet geldiği ifade edenAydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü açıklamasında şikayetlerle ilgili olarak 55 adet işletmeye ait denetimin sonlandığı belirtildi. Açıklama şöyle devam etti, “Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın GGBS (Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi)’ne kaydedilmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetlerimiz, 190 kişilik Gıda Kontrolör ekibimiz tarafından 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.”


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları