BUZUN, ATEŞİN VE IŞIKLARIN ÜLKESİ: İZLANDA

Türker Adakale 19 Ocak 2019

Türker ADAKALE

Atlas okyanusunun ortasında, dünyadan izole bir ada… Yüzeyi engin beyazlıklara bezeli buzullarla, altı patlamaya hazır kızgın volkanlarla, üstü ise gece karasıyla yeşilin en güzel ahengini sunan kuzey ışıklarıyla kaplı bir diyar… Bu kez rotamız, buzun, ateşin ve kuzey ışıklarının ülkesi olarak anılan İzlanda’ya…

Bu eşsiz doğa harikası ülke, gezginlere ve doğa severlere her mevsim ayrı güzellikler sunuyor. Uzun ve karanlık gecelerle geçen kış, yerini baharla birlikte buzulların çözülüp yemyeşil vadileri ortaya çıkardığı aydınlık günlere bırakıyor. Yani, doğanın geniş yelpazesindeki pek çok güzelliğine sahip İzlanda, yılın her döneminde farklı bir sürpriziyle karşımıza çıkıyor.

Eğer soğukla aranız iyiyse, İzlanda’ya kar ve buzla kaplı kış döneminde gidebilirsiniz. Tabii ki; doğanın gökyüzünde sahnelediği başyapıtlardan biri olan kuzey ışıklarını izleme isteği de, kışın gitmeniz için çok önemli bir etken. Biz de, tüm bunları dikkate alarak Aralık ayının başında sırt çantamızla İzlanda yollarına düşüyoruz.

HER AN YENİ BİR DETAY

Norveç aktarmalı İzlanda uçağımız, önce kuzey yarımkürenin el değmemiş doğasını gökyüzünden izleme olanağı sunuyor. Okyanusun mavilikleri üzerinden süzüldükten sonra uzakta beyaz bir nokta beliriyor. Ve yaklaştıkça, keşif romanlarını aratmayacak güzellikteki İzlanda, tüm görselliği ile uçağın küçük penceresini kaplıyor. Engebeli ve dağlık bir coğrafyaya sahip olan ve Aralık ayında nerdeyse her tarafının kar ve buzla kaplı olduğu bu adada, keşfedilebilecek pek çok şey ayağınızı yere basmanızla birlikte sizi bekliyor. Durum böyle olunca, vaktinizin bir anını bile boşta geçirmeyip her bir detayını keşfetmek istiyorsunuz.

İzlanda’yı karavanla keşfetmek oldukça pratik bir yöntem. Ülke bir taraftan da pahalılığı ile meşhur olunca, araç ve konaklamayı tek bir yerde birleştirmek çok daha uygun oluyor. Hele ki, kamp yapmayı seviyorsanız, beton binaların içine girmeden ülkenin doğasıyla bütünleşerek keşif yapmanız mümkün.

HAVA KOŞULLARI SERT VE ACIMASIZ

İzlanda’da keşif için en meşhur rota, adayı çepeçevre dolaşan ve ring road olarak adlandırılan yol. Yollar, sert hava koşullarında bile genellikle açık oluyor. Ancak, yine de kış şartlarındaki hava koşullarına dikkat etmekte fayda var.

Ring road üzerindeki rotamızda başkent Reykjavik’i ziyaret ettikten sonra, İzlanda’nın doğasına açılmak üzere önce doğu yönüne doğru seyahat etmeye başlıyoruz. Yolu tamamlamayı hedefliyorsanız, doğudan kuzeye çıkan, sonra batıya geri dönen ve batıdan da güneye inerek başladığınız noktaya erişen bir güzergah sizi bekliyor.

Yola çıkmanızla birlikte, daha henüz keşfin başında, onlarcasını göreceğiz buz tutmuş şelalelerle karşılaşmaya başlıyorsunuz. Kuzey kutbuna yakın bir noktada bulunmanız ve aylardan Aralık ayı olması itibariyle, gün ışığı gördüğünüz süre en fazla 3 saat kadar olabiliyor. Bu da ancak, ufukta kalan bir güneşle ve en fazla akşamüstü aydınlığında geçiyor.

KARANLIK KEŞFE ENGEL DEĞİL

Doğrusu, güneşin sabah 11 gibi doğup, öğleden sonra 2’de batmasına tanıklık etmek de farklı bir deneyim. Ancak, karanlık saatler İzlanda’yı keşfetmek için bir engel değil.

Okyanusa paralel yönde uzanan yollardan geçerken, tam olarak ıssızlığın ortasında, doğayla baş başasınız. Şehirlerin ve kasabaların arasındaki uzun mesafeler, bu ıssızlığı daha da belirginleştiriyor ve doğada daha çok vakit geçirmenizi sağlıyor. Bir tarafta Atlantik heybeti, diğer tarafta ülkenin dinginliği, gündelik hayattaki her türlü meseleden uzak kalmayı sağlıyor. Açıkçası, İzlanda’nın dünyadan izole olması, sadece coğrafi konumundan ibaret değil.

Yolları kat ettikçe, artık sayısını unutacağınız şelaleler ve yer altı sıcak su kaynaklarıyla birlikte, tamamen kendine özgü İzlanda atlarını görmeniz de, bu adadaki bir diğer güzellik.

BUZUL ÇAĞINA YOLCULUK

Avrupa Kıtası’nın en büyük buzulu olan Vatnajökull’a ev sahipliği yapan ülke, bu yönüyle de eşi zor bulunur bir doğal zenginlik sahibi. Buzullara girdiğiniz anda, adeta camdan duvarlarla örülü bambaşka bir dünyanın kapıları aralanıyor. Sanki bir sanatçının elinden çıkmışçasına; yollar, çatlaklar, tüneller, yarıklar ve mağaralar boyunca uzanan buzdan mavi bir dünya… Özellikle, mağaraların içinde bu mavi dünyanın etrafınızı çepeçevre sarmasıyla, buzul çağına küçük bir yolculuk da yapabilirsiniz.

İzlanda’nın Amerika ve Avrupa kıtalarının birleşim noktasında bulunması itibariyle, volkanik yönden aktif olması da bir diğer detay. Bu buzulların altında gizlenmiş volkan cevherler, her an bir lav püskürebilecek nitelikte. Doğrusu İzlanda, Ateşin ve buzun ülkesi sıfatını sonuna kadar hakkını veriyor.

İzlanda demişken, elflerden bahsetmemek de olmaz. Zira, bu topraklar; pek çok efsaneye, öyküye, kitaba ve filme konu olan elflerin diyarı olarak anılıyor. İskandinav halk kültüründe önemli bir yer edinen elfler, İzlanda içinde efsanelerin ötesinde ve önemli bir konuma sahip. Yerleşik insanlarla, tanışıp konuştuğunuzda elf inancının, bu toprakların ayrılmaz bir parçası olduğunu gözlemliyorsunuz. Bunca ıssızlığın ve aşağılarda ucu bucağı nereye kadar uzandığını kestiremediğiniz buzdan tünellerin varlığı da, bu inanışlara anlam katan detaylar.

GEZEGENİN GÜZELLİĞİ

Ve İzlanda’nın tüm bu yeraltı ve yer üstü güzelliklerini, gökyüzünden taçlandıran, bu toprakları gerçekten efsaneleştiren bir doğa eseri: Kuzey Işıkları… Zifiri karanlık gökyüzüne bakarken, bir anda önce hafif bir titreşim görüyorsunuz. Bu titreşimler, salınarak yeşil renkte dalgalara dönüşmeye başlıyor. Dalgalar büyüdükçe, yeşil bir dans gökyüzünü kaplıyor ve doğa en güzel eserlerinden birini sahnelemiş oluyor. Kuzey Işıklarını görmek tamamen şanstır derler, bu şansı yakalamış olmanın ödülü de doğaya karşı bir kez daha hayranlık duymak oluyor.

Kısacası, İzlanda sadece bir gezi ve keşif değil, her yönüyle hayata bakış açınızı değiştirebilecek derinlikteki bir ülke. Okyanus ortasındaki bu yalnız ada ülkesi, bu gezegenin güzelliğini ve bu güzelliklerin korunmasının önemini bir kez daha akıllara kazıyor.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları