GENÇ İŞSİZLİĞİNE ÇÖZÜM ÖNERİSİ: HAZİNE ARAZİSİNDE TARIM

Toprakla Gelen 01 Mayıs 2019

İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, kritik günlerden geçen ülkemizde işsizlik problemine dikkat çekti. Güncel işsizlik rakamlarının geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bine yükseldiğini belirten Kocogöz, “Tarım dışı işsizlik oranı yüzde 4.1 artışla yüzde 16.8 oldu. Ancak işin bana göre en üzücü tarafı da genç nüfusta işsizlik oranının yüzde 6.8 punlık artış ile yüzde 26.7 olmasıdır. Bir taraftan tarımsal üretimde enflasyonu baskılayabilmek için istediğimiz hedeflere ulaşamazken, diğer yandan genç nüfusta bu denli fazla işsize sahip olmamız gerçeği apaçık ortada” diye konuştu.

OLUMSUZLUKTAN OLUMLU SİNERJİ YARATALIM 

Bu ortamda olumlu bir sinerji yaratmak için genç nüfusu ekonomiye ve üretime katacak bir öneri üzerinde düşündüğünü ifade eden Kocagöz, “Genç nüfusumuzun çalışarak üniversitelerde değerli bölümlerden mezun olduktan sonra iş bulamamaları ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunamamaları, büyük kayıp. Bunu hiç olmazsa tarımsal üretimde sağlayarak bir açığı kapatabilir miyiz? Bu konuda önerim; tarım yapılabilecek hazine arazilerini genç işsizlere bedelsiz kiralayalım” diye konuştu. Devlete ait tarım yapılabilecek binlerce dönüm hazine arazisi olduğunu, bunların kimisinin ağaç tarımına, kimisinin ise endüstriyel tarıma uygun olduğu bilgisini veren Kocagöz, “Bu parselleri başvuru yapan ve en az 2 yıldır işe giremediğini ispat eden, işsiz genç nüfusa en az 5 yıl süreyle bedelsiz kiralanmasını sağlayım” dedi.

TARIMSAL ÜRETİMOLMAZSA OLMAZ ŞART

Projenin olmazsa olmaz şartının tarımsal üretim olması gerektiğine dikkat çeken Kocagöz şöyle devam etti, “3 yılın sonunda herhangi bir üretim yaptığını ispat edemeyen ve bu konuda tarımsal üretim satış evraklarını sunamayan gencin anılan parsel elinden geri alınıp bir başka gence verilmesi sağlanmalı. Üretim yapmayı başarabilen gençlere ise 5 yıllık dönemler halinde kiralamalar, şartları sağladıkları halde yenilenmeli.” Kocagöz, sistemin mevzuatının oluşturulmasında Tarım, Orman ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yetkili kılınabileceğini belirterek önerisini şu cümlelerle sonlandırdı: “Bu sayede hem elimizde atıl duran arizilerin ihtiyacımız olan tarımsal üretim için değerlendirilmesi, hem de genç işsizlerin yeni işgücü ile kendilerine iş kurmaları sağlanmış olacaktır. Böylece ülke ekonomisine üretim ve istihdam anlamında olumlu katkı sağlanacaktır.” (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları