GENÇ ÇİFTÇİLER İÇİN: GENÇ ÇİFTÇİ AKADEMİSİ

Toprakla Gelen 18 Haziran 2019

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ziraat Bankası işbirliğinde “Genç Çiftçi Akademisi Programı” başladı. 3 haftası teorik, 1 haftası uygulamalı olmak üzere toplam 4 hafta sürecek.

Bilinçli tarım ve hayvancılığın ülkemizin milli servetinin gelişmesi açısından önemini vurgulayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ziraat Bankası, Türkiye ile özdeşleşmiş durumda. Ziraat demek bereket demek. Ziraat Bankası’nı bu proje için tebrik ediyorum. Bu topraklar çiftçimizin tapulu malı ama ülkemizin de milli serveti. Bilinçli tarım, bilinçli hayvancılık yapmak ülkemizin milli servetinin gelişmesi açısından çok önemli. Tarım Bakanlığı’nın da bu konuda danışmanlık hizmeti mevcut. Ülkemizin toprakları çok zengin ve kazandıklarımızı daha da artırma olanağımız var. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Türkiye’deki Ziraat Fakülteleri arasında gözbebeği konumunda. Çok güçlü bir akademik kadromuz var. Ege Üniversitesi ve Ziraat Bankası işbirliği ile bu tür projelerin sayısının artacağını umuyorum. Projenin üniversitemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

GENÇLER TARIMA MOTİVE EDİLMELİ

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nedim Koşum ise “Günümüzde ziraat giderek daha da önemli hale gelecek. Tarımda üreten nüfus giderek azalmakta. Türkiye’de bu sorun çok ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Herkes mega kentlere doluşmuş durumda. Kırsal kentlerdeki üreticilerin sayısı her geçen gün azalıyor. Tarımda çalışan nüfus iyice yaşlanmış. Dolayısıyla Ziraat Bankası ve fakültemizin ortaklaşa düzenlediği Genç Çiftçi Akademisi Projesi’ni gönülden destekliyorum. Gençlerin bu işe motive edilmesi ve üreten gençlere ivme kazandırılması için bu projeyi önemsiyoruz, gönülden destekliyoruz” dedi.

YAŞ ORTALAMASI 28, ÇİFTÇİ ORTALAMASI 52

 

Ziraat Bankası Tarım Politikaları Bölüm Başkanı Ferhat Pişmaf, Ziraat Bankası’nın da sloganı “Bir bankadan daha fazlası” olduğunu ve bu vizyonla “Genç Çiftçi Akademisi”ni hayata geçirdiklerini vurguladı. Pişmaf, “Ege Üniversitesi Rektörü ve Ziraat Fakültesi Dekanına bu projeye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Genç Çiftçi Akademisi Projesi’ni Ege Üniversitesi’nde sürekli düzenlemek istiyoruz. Ziraat Bankası 156 yıldır tarıma kredi veren bir banka. Günümüzde artık sadece kredi vererek tarıma destek vermek demode. Ziraat Bankası olarak sadece maddi değil, başka fikirler de üretmeyi düşündük. Ülkemizin nüfus ortalaması 31 yaş olmasına rağmen tarımda çalışan yaş ortalaması 52. Gençlerin tarıma ilgisi çok ama tarımla ilgili tüm detaylı bilgileri verecek bir program da yok. Sadece hibe verip gençleri kırsala gönderdiğinizde neyi nasıl yapacağını öğretmediğiniz için verdiğiniz hibelerin de kredilerin de bir anlamı olmuyor. Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde olduğu gibi bir program oluşturmayı hedefledik. Akademik bilgilerin üniversite tarafından verildiği, banka tarafından da finansman bilgisinin öğretildiği bir program geliştirdik” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları