GELECEK TARIMDA, ÇARE AKILLI TARIMDA

Toprakla Gelen 27 Mart 2019

İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, geleceğin tarımda, çarenin ise akıllı tarımda olduğunu söyledi. Kestelli, “Doğru fizibilite çalışmasının ardından tarıma yapılacak her yatırım, pek çok sektöre yapılandan daha hızlı geri dönüş potansiyeli taşıyor. Tarım ekonomisini büyütmenin yolu ise çiftçiyi ileri teknolojiler kullanarak daha verimli üretebilir hale getirmekten geçiyor. Gelecek tarımda, çare akıllı tarımda” dedi.

Ege Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (ESİAD) tarafından gerçekleştirilen ‘Sürdürülebilir Tarım ve Teknoloji’ başlıklı toplantıda konuşan Kestelli, insanoğlunun gidebileceği başka bir yer olmamasına rağmen, hoyratça kullanımla Dünya’nın kaynaklarını tüketme aşamasına gelindiğine dikkat çekti. Kestelli, “İnsanlık, sanki 1 değil, 1.7 dünya varmış gibi tüketerek yaşıyor. Türkiye olarak baktığımızda, 2018’de 1.9 dünya varmış gibi tükettik. Dolayısıyla artık frene basmalıyız. Hızla büyük bir kaosa doğru sürükleniyoruz. Ama umutsuzluğa değil, farkındalığa ihtiyacımız var” dedi. 

TARIM ALANLARI HIZLA YOK OLUYOR 

Türkiye’nin son 10 yılda tarım alanlarının yüzde 8’ini kaybettiğini, Dünyada üretilen gıdanın yüzde 30’unun çöpe gittiğini kaydeden Kestelli, “Günümüzde sadece verim ve kalite artışına odaklanmak yeterli değil. Temiz su kaynaklarının yüzde 70’ini tarım kullanıyor. Tarımsal aktiviteler, iklim değişikliklerine önemli etki yapıyor. Küresel olarak sürdürülebilir bir gıda sistemi kurmak istiyorsak, tarımda temiz ve akıllı üretim sistemlerinin kullanılması şart. Ülkemiz adına gıdada bağımsızlıktan söz etmek istiyorsak birincil hedefimiz sürdürülebilir tarım ve sürdürülebilir gıda olmalı. Bunun için de teknolojinin bizlere sunduğu imkanları daha etkin kullanmaya mecburuz. Bir an önce akıllı tarım olarak tanımlayabileceğimiz Tarım 4.0 çağına adapte olmalıyız” dedi. 

SORUNLAR ORTADA

İklim değişikliği, azalan su kaynakları, hızlı kentleşme, yok olan tarım arazileri, erozyon gibi sorunlar ortadayken bu üretimi yapabilmenin tek yolunun akıllı tarım uygulamaları olduğunu vurgulayan Kestelli,  geleceğin tarımda olduğunu vurguladı.

Kestelli, “Doğru fizibilite çalışmasının ardından tarıma yapılacak her yatırım, pek çok sektöre yapılandan daha hızlı geri dönüş potansiyeli taşıyor. Tarım ekonomisini büyütmenin yolu ise çiftçiyi ileri teknolojiler kullanarak daha verimli üretebilir hale getirmekten geçiyor. Çare akıllı tarımda” dedi. Kestelli,  akıllı tarım kadar önemli diğer hususu ise gençlerin tarıma dönüşü olduğunu belirtti. Kestelli, şunları söyledi: “Sadece ileri teknolojili uygulamak da tek başına çözüm değil. Arazide bunları kullanabilecek donanımda gençlere ihtiyaç var. Çiftçilerimizin yaş ortalaması 55’i devirdi. 60’a doğru gidiyor. Sadece çiftçimiz değil, teknolojimizde yaşlanıyor. Bu kadar eski araçlar ile droneler, insansız ekim ve hasat araçları kullanan ülkeler ile rekabeti sürdürülebilir kılmamız mümkün değil. Gençleri kapsamlı bir eylem planı ile tarım sektörüne katmalıyız. Tüm arzumuz daha verimli, daha sağlıklı, daha çevreci ve sürdürülebilir bir üretim zinciri kurmak, tarlada çalışandan masada tüketene kadar herkesin farkındalık seviyesini yükseltmek. Bir atasözümüzün de gayet net ifade ettiği gibi ’emek olmadan yemek olmaz.” (TOPRAKLA GELEN) 

 

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları