FİYAT KARMAŞASI SON BULDU

Toprakla Gelen 07 Eylül 2018

Ege Bölgesi’nin geleneksel ihraç ürünleri arasında yer alan çekirdeksiz kuru üzümde, fiyat karmaşası son buldu. Döviz kurunda hızlı yükselişin ardından üreticinin 7 lira ile başlayan, 9 liraya yükselen kimi noktada ise 12 liranın telaffuz edildiği çekirdeksiz kuru üzümde fiyat bilmecesi Tariş’in devreye girmesi ile son buldu.

 

Tariş, çekirdeksiz kuru üzümün kalitesine göre kilogramda 7. 5 ile 10. 5 TL arasında fiyat ilan etti. Tariş’in ilan ettiği fiyat üreticisi cephesinde memnuniyetle karşılanırken, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Meclis Üyesi Mehmet Esmer, “Kuru üzüm ihracat emtiası. Doların yükselişine bağlı olarak, fiyat 7- 8 TL seviyesine geldi. Dolayısıyla Tariş’in açıkladığı fiyatı üretici açısından üreticiye nefes aldıracak bir fiyat olarak yorumluyorum” diye konuştu.

REKOLTEDE DÜŞÜŞ VAR

Geçtiğimiz yıl 360 bin ton olan rekolte beklentisinin bu yıl 260 bin ton olduğunu kaydeden Esmer, “Kuru üzüm fiyatının yükselişini tek başına doların artışına bağlamak doğru değil. Geçtiğimiz sezona göre 100 bin tonluk rekolte düşüşü var. Yine ABD’nin üzüm üretimini azaltacağını açıklaması, İran’a uygulanan ambargo gibi gerekçeleri  de dikkate aldığımızda Türk kuru üzümüne talep artacak.  İhracatçımız da umarım ve dilerim ki bu fırsatı değerlendirir”dedi.

KAYNAĞI KEDİ İÇİMİZDE YARATTIK

Ege Kuru Meyve ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Birol Celep de Türk kuru üzümünde ihraç fiyatının bin 400- bin 500 dolardan az olmaması için uğraş verdiklerini belirterek, “İhracat bağlantılarının bu seviyeden gerçekleşmesi hedefindeydik. İlk aşama bunu sağladık” dedi. Celep, banka kredilerinin sıkıntılı olduğu, ihracat finansmanında sorunlar yaşanan bir dönemde ihtiyaç duyulan kaynağı tarım sektörünün kendi içinden çıkardığına dikkat çekerek, “Şimdi bunun devamını getirmek için tüm paydaşlar ortak hareket etmeliyiz. Zira, 1970′ lerde tarım ürünlerinin ülkemiz ekonomisine katkısı, yarattığı katma değer yüzde 30′ lardaydı. Bugün ise yüzde 6 civarında. Almamız gereken çok mesafe var” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları