FISTIK ÇAMLARINDAKİ VERİM KAYBI ÖNLENECEK

Toprakla Gelen 23 Mayıs 2019

Bölge halkının önemli geçim kayağı fıstık çamındaki verim düşüşü masaya yatırıldı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin çam fıstıklarındaki verim kaybının giderilmesiyle ilgili çalışmalara başlanması talimatının ardından  Bergama Belediyesi’nin öncülüğünde çam fıstıklarındaki sorunların çözümüne ilişkin bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Orman Genel Müdürlüğü koordinesinde gerçekleşen toplantıya Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal, Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol, Orman Zararlıları ile Mücadele Daire Başkanı Fatih Ülküdür, İzmir Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nurkan Yonar, Adana Orman Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay Can, Bergama Orman İşletme Müdürü Turan Çiğnaklı ilgililer ve çok sayıda köy muhtarı ve üretici katıldı.

ÇÖZÜM İÇİN YOĞUN MESAİ HARCANIYOR

İzmir Orman Bölge Müdür Vekili Mehmet Erol; Bergama Kozak Yaylasında 16 bin 500 hektar tapulu, 6 bin hektar da devlet ağaçlandırması fıstıkçamı sahası olduğunu, İzmir ve Manisa İllerini kapsayan Bölge Müdürlüğü genelinde 45 bin 600 hektar fıstıkçamı ağaçlandırması olduğunu söyledi. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ise son 10 yılda meydana gelen verim düşüklüğünün üreticileri ekonomik anlamda sarstığını, konunun çözümü yolunda umutlu olduklarını söyledi. Orman Genel Müdür Yardımcısı Şahin Aybal da; sorunun sancısını en çok çeken kurum olduklarını, çözüm için 2015 yılından bu yana konuyla ilgili en seçkin bilim insanlarını bir araya getirdiklerini, çalışma grubu kurduklarını, ancak ağaç ve ormancılık biliminin uzun vadeli, sabır gerektiren bir çalışma alanı olduğunu söyledi. Aybal, bu sorunun sadece ülkemizde değil, Akdeniz iklim kuşağında olan tüm ülkelerde yaşandığını, çözümünü de hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde bulacaklarını belitti. (TOPRAKLA GELEN)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları