FİDAN İHRACATI 1’E 40 VERDİ

Toprakla Gelen 23 Mayıs 2019

2002 yılında 3. 5 milyon adet olan fidan ihracatı, 2018 yılında 106. 5 milyon adeti buldu. Aynı sürede kayıtlı fidan üretimi ise 30 kat artış gösterdi. Türkiye, üretiminin yüzde 40’ını ihraç ederek “Dünya Fidancılığında Tercih Edilen Marka Olmak” yolunda önemli ilerleme kaydetti.

Fidan Üreticileri Alt Birliği (FÜAB) Başkanı Hurşit Nallı, ülkemizin 10 yıl öncesine kadar fidan ithal ettiği Avrupa ülkelerine artık fidan ihraç eder duruma geldiğini belirterek; 2010 yılı fidan ihracatımız 0. 9 milyon dolar iken 2018 yılında fidan ihracat değerinin 40 milyon dolara ulaştığını ve sektörün uluslararası piyasada rekabet gücünün artması sayesinde çok kısa bir sürede 100 milyon dolarlık ihracata ulaşılabileceğini kaydetti. 

HEDEF PAZARLARA ODAKLANILDI

Nallı, meyvecilikte talep gören çeşitlerde ve kaliteli fidan üretimleri sayesinde Avrupa, Amerika ve Türk Cumhuriyetlerine fidan ihracatı yaptıklarını, ihracattaki bu olumlu ivmenin devam edebilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve yabancı ülkelerin Türkiye’deki büyükelçilikleri ile diyalog halinde olduklarını, hedef pazarları daha da arttırmayı istediklerini söyledi. Nallı, FÜAB üyelerine Tarım ve Orman Bakanlığınca 2016-2017 yıllarında verilen toplam 9 milyon TL üretim desteğinin 55. 7 milyon dolarlık fidan ihracatı ile ülkemize geri kazandırıldığını belirterek; kayıtlı fidan üreticilerine verilecek her desteğin 36 katı kazanç olarak ülkemize geri döneceğini, bu nedenle Fidan Sertifika belgesine sahip tüm kayıtlı üretimlerin desteklenmesini istediklerini söyledi.

KAYITDIŞI ÜRETİM UYARISI

 

Nallı, kayıt dışı üretimler nedeniyle üyelerinin sağlıklı ve kaliteli olan sertifikalı fidanlarını satamadıklarını veya zararına satış yaptıklarını; meyve üreticisinin kayıt dışı fidanlarla kurdukları bahçelerde hastalık sorunu, verim ve kalite düşüklüğü, farklı çeşit alınması gibi sorunlar nedeniyle zaman, emek ve para kaybı yaşadığını; kayıt dışı üretim ve satışlardan vergi, kontrol ücreti gelirlerin alınmaması nedeniyle devletimizin gelir kaybına uğradığını belirtti. Kayıt dışı fidan üretim ve satışların herkese zarar verdiğini belirten Nallı, meyve üreticilerine seslenerek “yüksek verim ve kaliteli ürün için, Tarım ve Orman Bakanlığından yetki belgesi almış ve FÜAB üyeliği onaylanmış üreticilerin ürettiği, sağlıklı ve ismine doğru olduğu kontrol edilerek sertifika belgesi düzenlenmiş olan fidan alın’’ dedi. (TOPRAKLA GELEN) 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları