FAO’DAN MÜLTECİLERİ İŞ SAHİBİ YAPACAK YENİ PROJE

Toprakla Gelen 04 Ocak 2019

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Tarım ve Orman Bakanlığı ortaklığında yürütülecek olan ve Avrupa Birliği tarafından fonlanan “Tarım Yoluyla Suriyeli ve Türk Toplulukların Sosyo-Ekonomik Entegrasyonu ve İstihdam Yaratılması – Birlikte Çalışıyor, Birlikte Yaşıyoruz” projesi Nisan 2019’da başlıyor.

Proje farklı nitelikte mesleki eğitimler, istihdam masaları ve hibe programları ile tarım ve gıda sektöründe iş imkanlarına erişimi arttırmayı ve daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yanı sıra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) gibi ilgili kuruluşlarla işbirliği içinde Adana, Gaziantep, İzmir, Kilis, Mardin, Mersin, Şanlıurfa, Hatay, Kahramanmaraş ve Konya illerinde yürütülecek olan proje yaklaşık 30 ayda tamamlanacak.

Program, farklı bileşenleri içinde barındıran proje, öncelikli olarak 6 bin 200 Suriyeli ve kırılgan yerel halkın tarım ve gıda sektöründe istihdam edilebilirliklerini arttırmak ve kendi ayakları üzerinde durabilme potansiyellerini arttırmayı amaçlıyor.  Bu kapsamda 3 bin Suriyeli ve kırılgan yerel halkın bitkisel üretim, hayvancılık ve tarım-gıda sektörlerinde mesleki becerilerini geliştirmek için sertifikalı mesleki eğitimler düzenlenecek. Eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerin istihdam edilmelerini sağlamak için, ayrıca bin 500 çiftçi/ üretici, FAO’nun “Çiftçi Tarla Okulu” kapsamında iklim dostu ve verimli yeni tarım teknolojileri konusunda eğitimler alacak. 3 bin kursiyerden ayrı olarak bin 500 Suriyeli ve kırılgan yerel halk bu çiftçilerin yanında İş Karşılığı Ücret (Cash-for-Work) modeline dayalı olarak çalışacak.

Tüm bunlara ek olarak, her ilde kurulacak tarım istihdam masaları ile tarımsal mesleki eğitimleri tamamlayan kursiyerlere “Çiftçi Tarla Okulu” eğitimlerine katılan çiftçi/ üreticilerden 250 kişiye düşük bütçeli (5000 euro) ve 50 kişiye de görece daha büyük bütçeli (25 000 euro) olmak üzere girişimcilik hibeleri verilecek. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları