FAO’DAN KÜRESEL GIDA FİYATLARI ANALİZİ: YÜKSELİŞ DEVAM ETTİ

Toprakla Gelen 10 Mayıs 2019

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) küresel gıda fiyatları Nisan 2019 raporunu yayınladı. Rapora göre, küresel gıda fiyatları et ve süt fiyatlarının önderliğinde bir yıl içerisinde neredeyse en yüksek seviyesine yükseldi.

Gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlardaki aylık değişimlerinin göstergesi olan FAO Gıda Fiyat Endeksi, Nisan ayında ortalama 170 puan seviyesinde ortalamasında seyrederek, Mart ayına oranla yüzde 1.5 yükseldi. Artış, dört aydır sürekli düşüşü devam eden ve büyük ihracat imkânı olan tahıl hariç tüm gıda ürünlerini kapsadı.

FAO Türkiye’nin yayınladığı basın bülteninde şu bilgiler yer aldı: “Tahıl Fiyat Endeksi, üretim beklentilerinin pozitif olduğu buğday ve mısırın başı çekmesi ve pirinç kotalarının genel olarak istikrarlı kaldığı ortamda, yüzde 2.8 düştü. FAO Süt Fiyat Endeksi, Mart ayına göre yüzde 5.2 arttı. Okyanusya’daki kurak havaya bağlı arz endişeleriyle birlikte güçlü küresel ithalat talebinin baskısıyla peş peşe dördüncü kez aylık artışını sürdürdü. FAO Et Fiyat Endeksi ise yüzde 3.0 arttı. Bu artış özellikle Çin’de hızla yayılan Afrika Domuz Ateşi ile iç üretimin hızla düşmesinden dolayı ithalat talebinde oluşan artışa bağlı olarak gerçekleşti. Ayrıca sığır, kümes hayvanları ve küçükbaş hayvan eti fiyatları sabitlendi. FAO Bitkisel Yağ Endeksi de yüzde 0.9 oranında arttı. Palm yağı fiyat teklifleri, büyük ihracatçı ülkelerdeki artan küresel talep ve stok düşüşleri nedeniyle bir miktar toparlanırken, soya yağı fiyatları, esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hem biyodizel hem de gıda sektörlerinden gelen güçlü iç talep nedeniyle yükseldi. FAO Şeker Fiyat Endeksi yüzde 0.8 arttı. Artış büyük oranda daha yüksek olan ham petrol fiyatlarından kaynaklandı, çünkü daha yüksek enerji fiyatları yerel satış için etanol üretmek amacıyla Brezilya’da şeker kamışı kullanımını teşvik etmektedir.” (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları