EÜ’ DEN EKMEK İÇİN ENZİM PROJESİ

Toprakla Gelen 20 Haziran 2019

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü’nde “UN-EN Projesi Bilgilendirme Toplantısı” düzenlendi. Toplantıda UN-EN Proje Yöneticisi Prof. Dr. Gaye Öngen Özgen ekmekçilik için “Enzim Projesi”ni sektörle paylaştı. Etkinliğe sektör temsilcileri, un ve unlu mamül üreticileri, ilgili meslek odaları, akademisyenler, öğrenciler ve basın mensupları katıldı.

UN-EN Proje Yöneticisi ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gaye Öngen Özgen, ” TÜBİTAK 1003 Öncelikli alanlar kapsamında desteklenen “Unlu Mamuller Sektörüne Yönelik Endüstriyel Enzime Ait Ekonomik Üretim Sistemlerinin Geliştirilmesi /İyileştirilmesi (UN-EN)” projesi aslında öncelikli bir alan projesi. Büyük ölçekli bir proje, çalışmaları da yaklaşık 2014 yılı civarında başladı. Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü yöneticiliğinde, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Gıda Enstitüsü ve Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü, Sasa Polyester A.Ş ortaklığıyla yürütülüyor” dedi.

UN-EN Proje Yöneticisi ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gaye Öngen Özgen, “UN-EN ksilanazı, piyasada mevcut ksilinaz enzimlerine nazaran ekmek kalite özelliklerinde daha iyi sonuç vermiştir. Üretim teknolojisi açısından da ticari rekabet gücüne sahiptir. Ekmekçilik kullanımına uygun ksilinaz özelinde gerçekleştirilmiş bu projenin bilgi birikimi unlu mamullerin üretiminde kullanılan diğer endüstiriyel enzimler için de yaygınlaştırılabilecektir. Proje çıktılarının yatırımcı çevreler ile buluşması Türkiye’nin bu alandaki yurtdışı bağımlılığının azaltılması yönündeki faaliyetlerine önemli katkı sağlayacaktır” diyerek projenin önemini vurguladı. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları