ENERJİNİN ALTERNATİFİ VAR, TARIMIN ALTERNATİFİ YOK

Toprakla Gelen 23 Mayıs 2019

Dağlarından yağ, ovalarından bal akan verimli toprakların jeotermal enerji santrali (JES) tehdidi altında olduğunu belirten Aydın, Manisa ve Denizli sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri konuya dikkat  çekmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Manisa STK temsilcileri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan siyasi parti grup başkanvekillerini ziyaret ederek, Meclis’e sevki gündemde olan Torba Yasa’da ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) şartı aranmasına son verilmesi hedeflenen JES’lerin bölge tarımına verdiği zararlara dikkat çekti. Hiçbir şart ve koşulda  JES sondaj izni ve ruhsatı verilmesini kabul etmediklerini kaydeden Manisa Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Demran, “Geçtiğimiz günlerde Manisa Ovası tarımsal sit alanı ilan edilsin çağrım olmuştu. Bu çağrı yankı buldu ve daha ileri giderek Gediz Ovası tarımsal sit ilan edilmeli şeklinde görüşler paylaşılır oldu. Artan bu bilinç ve konunun bölge tarımı açısından taşıdığı öneme dikkat çekmek için siyasi parti temsilcilerini ziyaret ettik. Bu konuda onları bilgilendirdik. Konu ile ilgili Meclis Araştırma Komisyonu Kurulması talebini dile getirdik” diye konuştu.

DENİZLİ’DE TEHLİKENİN FARKINDA 

Aydın’da JES sondaj izni ve verilen ruhsatların Manisa’nın neredeyse 10 katı olduğunu hatırlatan Demran, kontrolsüz biçimde verilen izinlerin Türkiye’nin dünya çapında söz sahibi olduğu kuru incir ve kuru üzüm üretimine olumsuz etkilerinin her geçen gün arttığına dikkat çekti. Bu konuda yakın bir zamanda Denizli ve yöresinde de üreticinin tepkilerini dile getirmeye başladığı bilgisini veren Demran, Manisa, Aydın ve Denizli STK’larının konuyu sürekli gündemde tutmak için kendi aralarındaki koordinasyonu artırma kararı aldığını vurguladı. Demran,  TBMM’de gerçekleştirdikleri ziyaretlerde siyasi parti temsilcilerinden konu ile ilgilenme sözü aldıklarını kaydetti. Demran, “Enerjinin alternatifi var, tarımın yok. Bu gerçeği gözardı etmemeliyiz” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları