EGE ÜNİVERSİTESİ’NDEN TARIMA BÜYÜK DESTEK

Toprakla Gelen 31 Ekim 2018

Ege Üniversitesi (EÜ) Ziraat Fakültesi ve Ege Teknopark’ta, kuraklıktan etkilenen tarlaların zararını tahmin etmek ve çiftçinin korunması için referans toprak verim gruplarının sınırlarının belirlenmesi amacıyla coğrafi bilgi sistemleri ve uydu görüntüleri kullanılarak “Kuraklığa Duyarlı Türkiye Toprak Haritası” adlı proje geliştirdi.


Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Beslenme Bölümü Toprak Bilimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Kurucu, projeyi aynı zamanda danışmanlığını yaptığı EÜ Teknopark’ta faaliyet gösteren AGROVISIO adlı firmayla geliştirdi. Kuraklığın Türkiye’de iklim değişikliğiyle beklenen bir sonuç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kurucu, çiftçinin tarımsal üretime devam edebilmesi için desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi. Geliştirilen proje ile farklı uydu görüntülerinden yararlanılarak ihtiyaç duyulan ürünün çeşidi, hasar durumu, yetersiz gelişme ve rekolte bilgileri gibi detayların saptandığını vurgulayan Prof. Dr. Kurucu, kuraklığa duyarlı toprak haritası oluşturduklarını kaydetti. Ürünü otomatik olarak takip eden sistemin veri tabanının ilettiği bilgiyle çiftçiye uyarı gönderdiğini de ifade eden Prof. Dr. Kurucu, hazırlanan çok modüllü yazılımın, projeyi talep eden Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kurumuna teslim edildiğini ve patent başvurusunun yapıldığı dile getirdi.  Prof. Dr. Kurucu,  Geliştirdiğimiz yazılım tarla bitkilerine şu an uygulanabilecek düzeye geldi. Gelişmeye devam ediyor. Yaptığımız çalışmalar yazılım, donanım ve tarım iş birliğiyle oluşturuldu. Bu çalışmaları Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve teknokentlerde yazılım ve donanım iş birliği ile gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımızı yaygınlaştırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

DENGESİZLİKLER SON BULACAK

Ege Üniversitesinde görevli akademisyenlerin her gün yeni bir bilimsel çalışmaya imza attığını dile getiren Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, kente, bölgeye ve ülkeye önemli getirileri olan çalışmaları yapan akademisyenlerle gurur duyduğunu söyledi.  Budak, “Bilim insanlarımız, ‘Bu yıl patates çok oldu, bir daha ki sene soğan çok olur’ gibi tarımda arz ve talep dengesizliklerini ortadan kaldıracak bir yazılıma imza attı. Öğretim üyelerimizin projeye patent almasıyla Türkiye’de tarım politikaları daha güçlü ve verimli hale gelecek. Uluslararası arenada da birçok ülkede bu yazılım kullanılarak çiftçiler doğru yönlendirilebilecek.  Rektörlüğümüzün Tarım ve Orman Bakanlığıyla arasında bir protokolü var. Biz bu protokol çerçevesinde sadece Ege Bölgesi çiftçisine değil; bu yazılımlarla birlikte ülkemize, hatta başka ülkelere teknik anlamda hizmet etme şansımız olacak. Üniversitemiz bünyesinde yapılan bu çalışmaları Tarım ve Orman Bakanlığımızla kısa sürede paylaşacağız ve bu çalışmaların ülkemiz için yaygınlaşmasını ve ekonomik değer sağlaması için de her türlü gayreti birlikte sarf edeceğiz” diye konuştu.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları