EGE ÜNİVERSİTESİ’NDEN KIYILARA ÖZEL ARAŞTIRMA

Toprakla Gelen 07 Aralık 2018

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Orhan Kılınç Konferans Salonu’nda “Akdeniz’de Terebellidae (Annelida: Polychaeta) Familyasının (deniz solucanı) Çeşitliliği” konulu seminer gerçekleştirildi.

Semineri  sunan Su Ürünleri Fakültesi Doktora Öğrencisi Deniz Erdoğan Dereli “Bu çalışmadaki amaç Türkiye kıyılarında dağılım gösteren Terebellidae Familyası’na (deniz solucanı) ait türleri, bu türlere ait ekolojik özellikleri (derinlik dağılımı, habitat seçimi, kirli veya temiz bölgede bulunması), yabancı türleri (bölgeye farklı bir bölgeden insan faaliyetleri veya kendi başına giriş yapmış türler) ve dağılım sınırlarını belirlemek” diye konuştu.

Akdeniz’de bu familyaya ait çalışmaların oldukça yetersiz olduğunu belirten Dereli, “Akdeniz ve Türkiye karasularında bu tür çalışmaların azlığı sebebiyle ülkemiz kıyıları tür çeşitliliği açısından hala çok bakirdir. Bizim yapacağımız çalışmayla ülkemiz ve Akdeniz’deki biyolojik çeşitliliğin anlaşılmasına katkıda bulunulacaktır.  Bazı türlerin popülasyon özelliklerine bakılarak ortamın kalite durumu (kirli veya temiz) hakkında bize fikir verebilirler, bu türlere indikatör (gösterge) türler denir. Bunun anlaşılabilmesi için ülkemiz sularının biyoçeşitliliğinin anlaşılması için kapsamlı taksonomik (tür tayini) çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu kapsamda Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Bentoloji Laboratuvarında çalışan araştırmacılar olarak birçok bakanlıkla ülkemiz denizlerinin taksonomik ve ekolojik kalite durumunu belirlemeye yönelik çalışmalar yürütmekteyiz” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları