EGE ÜNİVERSİTESİ SU ÜRÜNLERİ, BİLİMİN HİZMETİNDE

Toprakla Gelen 22 Ocak 2019

Türkiye’de su ürünleri alanında, uluslararası standartlarda idealist su ürünleri mühendisleri ve akademisyen yetiştiren Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, 2018 yılında da projeleri ile adından söz ettirdi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Su Ürünleri Fakültesi’nin alanında ülkemizin önde gelen fakültelerinden olduğunu belirterek, akademisyenlerin bir yandan eğitim- öğretim faaliyetlerini sürdürürken diğer yandan önemli projeleri bilim dünyasına kazandırdığına dikkat çekti. Budak, “Multidisipliner ve uluslararası pek çok proje, akademisyenlerimiz öncülüğünde yürütülüyor. Bu araştırmalar patent süreçlerini tamamlayarak markalaşıyor ve ülke ekonomisine katma değer sağlıyor” diye konuştu.

BALIK EKOSİSTEMİ VE DENİZ CANLILARI

Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Sunlu ise Fakülte olarak 2018 yılında 21 proje çalışmasına imza attıklarını amaçlarının üniversitenin ‘Araştırma Üniversitesi’ olma hedefine katkı sağlamak olduğunu belirterek, “Fakülte bazında bir değerlendirme yapacak olursak Türkiye’deki Su Ürünleri Fakülteleri arasında gerek öğretim üyesi sayısı bakımından gerek araştırma ve uygulama olanakları bakımından birinci sırada yer alıyoruz. Ar-ge çalışmalarını yürüttüğümüz 3 adet uygulama laboratuvarımız ve fakülte binasında 27 laboratuvarımızla, öğrencilerimize teorinin yanında uygulamalı eğitim vermeye önem gösteriyoruz. Yine fakültemiz içerisinde Türkiye’nin balık ekosistemine dair bilgileri arşivlediğimiz ve içinde soyu tükenmiş deniz canlıların da yer aldığı bir müzemiz bulunuyor. Üniversitemizin yeniden yapılanma sürecinin ardından yakın gelecekte bu müzeyi ziyarete açmayı hedefliyoruz” dedi.

İZMİR KÖRFEZİ’NDE 37 YILLIK BİLGİ BİRİKİMİ

Sunlu ayrıca, Ege Üniversitesi’nin denizel ekosisteme yakınlığı yönünden son derece şanslı bir üniversitesi olduğunu kaydetti. Sunlu, *Tüm bu araştırmaların sonucu olarak da İzmir körfezi konusunda 37 yılık bilgi birikimine sahibiz. Ayrıca Urla’da da Araştırma ve Uygulama Ünitesine sahibiz ve 26 metrelik bir araştırma gemimiz var. 2018 yılına kadar Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi olarak yüzlerce proje çalışmasına imza attık. Bu bağlamda Ege Üniversitesi’ndeki 16 fakülte arasında beşinci sırada yer alıyoruz. Fakülte olarak hedefimiz Rektörümüzün de sıkça üzerinde durduğu konu olan ‘uygulama ve araştırma üniversitesi’ olmak. Bu kapsamda 2018 yılında 6 TÜBİTAK projesi bünyemizde devam etmektedir. Uluslararası alanda ise Almanya’daki akademisyenler ile ikili destek oluşturarak yürüttüğümüz proje kapsamında ‘su kalitesi izleme sensörü’ geliştiriyoruz. Daha sonra bu sensörün lisanslaması yapılarak üretime sürülmesi mümkün. Ayrıca 20 ülkenin ortaklığında organize edilen ‘UFUK 2020’ projesi olan MEDAID projesinin de ortağıyız. Proje kapsamında Avrupa’da balık yetiştiriciliği ve sürdürülebilirliği konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Diğer bir projede 2018 de başarı ile tamamlanmış olan Avrupalı Balıkçıların eğitimi için Fakültemiz bünyesinde Eğitim müfredatının hazırlanmış olduğu SEAOFSKILLS projesidir. Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) kapsamında da 6 tanesi yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize ait, 9 tanesini de Ar-ge kapsamında yürüttüğümüz tam 15 BAP projemiz var” diye konuştu. (TOPRAKLA GELEN)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları