EDİRNELİ ÇİFTÇİDEN UZATMALARI OYNUYORUZ UYARISI

Toprakla Gelen 09 Şubat 2019

Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın dört büyük tarım fuarından biri olan AgroExpo 2019 Fuarı’na Edirne’den katılım gösteren üretici Hikmet Erol, TOPRAKLA GELEN’in sorularını yanıtladı.

46 çiftçi arkadaşı ile birlikte Edirne’den İzmir Fuarı’na gelerek gelişmeleri yerinde görmek istediklerini kaydeden Erol, “Geçtiğimiz yıl yine aynı grupla Konya ve İstanbul Tarım Fuarlarına katıldık. Geçtiğimiz yılardan fark, üretici, çiftçi bu sene daha keyifsiz” diye konuştu.

BUĞDAY 80 KURUŞ, MAZOT  6 LİRA

Edirne Sazdere Köyü’nde bin dönümün üzerinde araziye sahip bir üretici olduğunu, buğday ve ayçiçeği ekimi gerçekleştirdiğini anlatan Erol, “Sel sıkıntısı üretimi etkiledi. Girdilerimiz ise artmaya devam etti. Gübrenin çuvalı 260 lira, mazotun litresi ise 6 lira. Buğdayın kilogramını 80- 84 kuruştan verdik. Buğday üreticisi uzatmaları oynuyor” diye konuştu. Ayçiçeğinde nispeten iyi bir sezon geçirdiklerini ve ürünü Trakya Birlik’e dökmek yerine Borsa’da satmaya başladıklarını bilgisini paylaşan Erol, “Ayçiçek bu yıl kurtardı. Buğday da sıkıntı doğa vermedi, piyasada vermeyince zor durumda kaldık” dedi.

ARAZİLER YABANCILARIN ELİNE GEÇİYOR 

Ayçiçeği, çeltik ve hayvancılıkta Türkiye’nin atardamarı konumunda olan Edirne’de ciddi sıkıntılar yaşandığını borçlarını ödeyemeyen üreticinin arazilerini yok pahasına elinden çıkardığını anlatan Erol, “Edirne, buğday, ayçiçeği, hayvancılıkta Türkiye’nin atardamarı. Ancak elimizden tutmazlarsa sıkıntı var. Çiftçinin cebinde kahveye çıkacak parası yok. Zevk yok, şevk yok. Yabancılar gelip tarlaları alıyor. Bizde harcımızı borcumuzu ödüyoruz. Kimi zaman harcımızı borcumuzu ödemeye de yetmiyor” dedi. Çocukların tarımı devam ettirme konusunda istekli olmadığını ve oğlunun turizm iş kolunda faaliyet gösterdiğini belirterek, şunları söyledi, “65 yaşındayım.5 tane traktörüm dönümlerce arazim var. Tek başına organize etmeye çalışıyorum. Ancak tarlaları benden başka bilen yok.  Ne çocuklarlar, ne gelin, ne torun, ne damat korkarım bu işe devam etmeyecek.” (TOPRAKLA GELEN)

 

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları