DÜZENLİ EGZERSİZ VE KLİNİK PİLATES

Toprakla Gelen 02 Nisan 2019

 

Burcu ESMER

FİZYOTERAPİST- KLİNİK PİLATES UZMANI

Lamira Sports Klinik Pilates Stüdyo Sağlıklı Yaşam Koçluğu

Düzenli egzersizin faydaları saymakla bitmiyor, bilimsel çalışmalarda bunu destekliyor. Düzenli egzersizin kalpten, kemik sağlığına kadar vücuttaki bütün sistemleri olumlu etkilediği bir gerçek. Her yaştan kişiler için yapılabilecek bir fiziksel aktivite modeli vardır. Önemli nokta kişinin sağlık durumuna, yaşına, cinsiyetine ve spordan beklentisine göre egzersiz programının seçilmesidir.

Uygun yüklenme, ideal süre ve sıklıkta yapılmayan fiziksel atktivite bedene zarar verebilir, hatta ciddi sakatlıklara neden olabilir. Bahar dönemi için güneşten de fayda sağlamak, yürüyüş yapmak, klinik pilates, strechting (germe egzersizleri) yapabileceğiniz en güzel fiziksel aktivite türleri olacaktır.

Bunca zaman yazılarımda bahsettiğim, sizlerinde adını sıkça duyduğunuz Pilates ø Klinik Pilates’i tanımak ister misiniz?

KLİNİK PİLATES HAKKINDA

Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Klinik Pilates, kas- iskelet sistemi rahatsızlıklarında, bel- boyun fıtığı, myofasial ağrılarda iyileştirmeyi destekleyen, omurganın duruş bozukluklarını düzelten, sağlıklı vücut görüntüsü sağlayan, rahatsızlıkların tekrarlanmasını önleyen- doğru nefes teknikleri ile gevşemeyi, konsantrasyonu sağlayan ve bu alanda eğitimli fizyoterapistler tarafından yaptırılan bir metottur.

Kas- iskelet sistemi ile ilgili rahatsızlıkları hayatımızın bir döneminde mutlaka yaşamışızdır. Yaşam şekli, kötü postür, kötü beslenme, ergonomik koşullar ve hareketsiz yaşam hepimizin hayatında var olan örnek sorunlardır.

En çok olumsuz etkilendiğini düşündüğüm ve tecrübelediğim meslek gruplarından biride ofis çalışanları ve masa başı çalışanlar (bankacı, bilgisayar uzmanı, grafiker ) diyebilirim.

Pilates egzersizlerini, kişinin tanı ya da şikayetine göre, klinik egzersizlerle birleştirerek fonksiyonlarını iyileştirmeye çalışmak bu meslek grupları için iyi gelecektir.

Omurganın yanlış kullanım ve hareketsiz kalması nedeniyle oluşan mekanik bel ağrıları, boyun ve sırt ağrıları, klinik pilatesle olumlu ve iyileştirici sonuç vermektedir.

Tüm vücutta ağrıyla seyreden yumuşak doku romatizmasını ifade eden fibromyalji hastaları ve obez kişilerde klinik pilatesten çok yararlanan bir gruptur.

YÜKSEK VERİM ALMANIN YOLU

Klinik pilatesten en yüksek verimi almak için, öncelikle düzenli egzersiz programına devam etmek, sağlıklı beslenmek, ergonomik düzenlemeler ile günlük yaşam aktivitelerini de iyileştirmek, vücut mekaniğini ve omurgayı doğru kullanmayı öğrenmek önemli detaylardır.

Klinik Pilates, bana göre bilinçli farkındalık, bedensel gelişim, zihinsel değişim ve rahatlama, kişiye özel egzersiz yaklaşımı ile tek tip egzersiz algısını yıkmaya çalışan, motivasyon sağlayan, yaşam enerjisini çoğaltan, zindelik sağlayan, derinlemesine sağlıklı değişim ile mucize yaratan bir sistemdir.

RUHSAL VE BEDENSEL GELİŞİM

Şöyle düşünün; eğitimine, tecrübesine, yaklaşımına güvenebileceğiniz ve kendinizi rahatlıkla bırakabileceğiniz bir uzmanla sağlıklı ve eğlenceli bir formda derse katılıyorsunuz. İçerisinde yağ yakma tekniklerinden biri olan cardio pilates, core training, fonksiyonel egzersizler, germe egzersizleri gibi birçok egzersiz türünü birarada yapabiliyorsunuz. Tüm bedeni içeren dokunuşlar, tüm beden değişimini ve gelişimini böylesine iyileştirmektedir.

Genel durumunuza özel ya da o gün için eklenen günlük rahatsızlıklar ya da gerginlikler dikkate alınarak klinik egzersiz yaklaşımı ve fizyoterapiste özel bazı tekniklerle uygulanır ve bizler ders sonu geldiğiniz durumdan çok farklı, rahatlamış, mutlu bir beden olarak değişime ortak oluruz.

Fizyoterapist farkı da budur işte!

Değişimi görmek ve hissetmek her zaman motivasyonu artırır, devamlılığı sağlar, daha neler olacağının işaretidir aslında.

MUHTEŞEM GÜÇBİRLİĞİ ÖRNEĞİ

Fizyoterapist ve Egzersiz işte bu kadar birbirine geçmiş muhteşem güçbirliğidir.

Pilates yapmak ya da bir değişimdir, esnemedir, uzamadır, iyileşmedir, ruhsal arınmadır, gevşemedir, bedenin neleri yapabileceğini görebilmektir, bir tutkudur pilates..

Egzersizin getirdiği enerji, iyileştirme özelliği, kişilere egzersizin sayısız faydalarını sunarken, stres, kaygı, gerginlik gibi sorunlardan kurtulmalarına da inanılmaz yarar sağlar.

Yaşamdaki en iyi yaptığınız şeyler, mutlak işe yarar. Ne kadar tutku ve sevgiyle yaptıysanız, ne kadar çaba ve zaman ayırabildiyseniz ve ne kadar değer verdiyseniz…

İnsan kendini mutlu eden şeyi yapmanın sonsuza kadar onu mutlu edeceğini düşünür. Gerçek şu ki, hayat bir denge! Pek çok şey insanı mutlu eder. Anahtar, seni mutlu eden bir sürü şeye sahip olmak ve hayatın boyunca, onları en iyi şekilde yapmaya devam etmektir.

Nisan kelimesi insana mutluluk verir öyle değil mi?

Baharın gerçek anlamda hissedildiği, tatlı bir hava veren aydır Nisan.

Nisan da baharın tadıyla egzersizi yaşamınıza katın ve öyle bir katın ki bedeniniz göreceksiniz size teşekkür edecek.

Sevgiyle ve sağlıkla kalın.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları