DUAYEN SES VERDİ: DİL SÜRÇMESİ DEYİP KABUL EDELİM AMA…

Toprakla Gelen 27 Eylül 2018

İlgili Haber: http://topraklagelen.com.tr/afrin-usulu-zeytin-ezme/

İlgili Haber: http://topraklagelen.com.tr/zeytinyagi-rekoltesi-aciklandi-193-bin-ton/

Zeytin ve zeytinyağında hasat sezonuna sayılı günler kala gelişmeler hızlandı. Rekoltenin açıklandığı Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin kullandığı “…İzmir dışında zeytinyağını anlayan pek yok. Son dönemde dışarıda yeme alışkanlıklarımız arttı ama hala zeytinyağından anlayan yok. Zaman zaman Yunan Adaları’na gidiyorum hediyelik eşya almıyorum. Girit yağı alıyorum, kahvaltıda yiyorum ve mutlu oluyorum” ifadesi ile Afrin zeytin, zeytinyağının Türkiye’de işlenmesi konusu sektör içinde tartışma yarattı. Sektör bu tartışmalarla ilgili ser verir sır vermez iken, her iki konuda da açıklama sektörün duayen ismi H. Cahit Çetin’den geldi.

Çetin, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin rekolte ile ilgili toplantıda sarf ettiği sözlerden büyük üzüntü duyduğunu belirterek, “Bakan Pakdemirli’nin, bugüne kadar izlenmiş olan zeytin ve zeytinyağı politikalarını eleştirmesi, çözüm yolu önermesi doğaldır. Ancak, Sayın Bakan’ın Türk zeytinyağı değil de Girit zeytinyağı tüketiyorum demesi, ülkemiz zeytinciliğine vurulacak en büyük darbedir. Bakan, ‘Ben Girit yağı tüketiyorum’ dediği noktada Türk zeytinyağını kim nasıl alsın. Bakan Pakdemirli’nin bu sözlerini dil sürçmesi kabul edelim ve unutalım. Bakan Pakdemlirli de bir daha böyle sözler sarf etmesin” dedi.

Çetin,  Afrin’de hasat edilecek zeytinin Türkiye’de işlenmesi ile ilgili olarak ise sektörel mutabakat aranması çağrısında bulundu. Çetin, “Afrin yağının Türkiye’de işlenmesi konusu bir devlet, hükümet politikasıdır ve buna saygı duyarım. Ancak DİR (Dahilde İşleme Rejimi) kapsamında ülkemize getirilecek bu yağın akıbeti nasıl olacak? Bu durum, Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağında uluslararası oyuncu olma hedeflerine nasıl etki edecek, bu konular sektör temsilcileri ile birlikte kararlaştırılmalı” dedi.


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları