DEDİKODULARA PRİM VERMEYİN

Toprakla Gelen 27 Kasım 2018

İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, hassas bir ekonomik süreçten geçildiği vurgusunu yaparak, “Dedikodu, kriz dönemlerinin en can sıkıcı sorunlarının başında gelir. Bu nedenle lütfen ‘falan zorda, filanın işleri bozuk’ diyenlere izin de prim de vermeyin” uyarısında bulundu.

İTB Kasım ayı meclis toplantısı yapıldı. Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Liu Zengxian’ın da misafir olduğu meclis toplantısında tarımın güncel konuları ele alındı. İTB Meclis Başkanı Barış Kocagöz, 1 milyon ton rekolte beklentisi ile açılan pamuk hasat sezonunun sonuna yaklaşıldığını belirterek,  “Bildiğiniz üzere Ege Bölgesinde yüzde 10 verim noksanlığı ile karşılaştık. Ancak, Güneydoğu adına gelen haberler bölgemizden daha da vahim. Son olarak alınan bilgiler doğuda verimlerin yüzde 20’lere varan düşüşlerle karşı karşıya olduğu yönünde. Bu durumda bu sezon da ne yazık ki 900 bin tonlarda kalmasını beklediğimiz bir pamuk üretimi olacak” dedi.

UYARIDA BULUNDU

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise ekonomi yönetiminin vergi indirimleriyle piyasadaki daralmanın önüne geçmeye çalıştığını, Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunun önümüzdeki dönemde temkinli olmaya devam edilmesi gerektiğini ortaya koyduğuna dikkat çekti. Kestelli, “Dedikodu, kriz dönemlerinin en can sıkıcı sorunlarının başında gelir. Yangına benzin dökmekle eşdeğerdir. Bu nedenle lütfen ‘falan zorda, filanın işleri bozuk’ diyenlere izin de prim de vermeyin” dedi.

AKILLI TARIMIN BAŞKENTİ

İzmir olarak nitelikli sanayinin ve bilişimin başkenti olmaya talip olduklarını dile getiren Kestelli, “Tarımdaki lider kent kimliğimizi, Tarım 4.0 ile pekiştirmekte kararlıyız. Dünyamız 2050’de bugünkünden yüzde 70 daha fazla gıda ve tarım ürününe ihtiyaç duyacak. Akıllı tarımın getireceği hızlı üretim ve düşük maliyetle tarımın yıldızı her geçen yıl biraz daha parlayacak. Bu kentin ülkeyi sürükleme potansiyeli var ve bu gücü mutlaka elde etmeliyiz. İzmir’in gündemi, Türkiye’nin gündemi olmalı. Bunu başarabildiğimiz zaman İzmirli olmaktan duyduğumuz hazzın daha da katlanacağını hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI

Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Liu Zengxian ise,  Çin’in dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında bulunduğunu belirterek, Türkiye ile Çin arasındaki işbirliklerine değindi. Zengxian, “Son yıllarda her alanda iki ülke arasında iş birliği giderek artıyor. Bu işbirlikleri sonucunda Çin ile Türkiye arasındaki siyasi güven giderek derinleşiyor” dedi. .


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları