DAĞI TAŞI CEVİZ FİDANI İLE KAPLAYACAK

Toprakla Gelen 05 Eylül 2018

Tokat’ın Niksar ilçesinde Orman Bakanlığı’ndan kiraladığı 240 dönüm alana 10 bin ceviz fidanı diken Nail Yılmaz, dağı taşı ceviz fidanı doldurmak için destek bekliyor.

Ordu’nun Mesudiye ilçesinden 1973 yılında Niksar’a gelerek yerleşen Nail Yılmaz ve ailesi uzun yıllardır cevizcilik sektöründe faaliyetine devam ediyor. Şu ana kadar 10 bin fidan diken, hedeflerinin ise 50 bin fidan olduğunu söyleyen Nail Yılmaz, “Türkiye’de ve dünyada eskiden Niksar’ın cevizi çok meşhurdu, İzmir’in üzümü, Malatya’nın kayısısı, Antep’in fıstığı, Giresun’un fındığı neyse bizim Niksar’ın da cevizi de aynıydı. Ama bir baktık ki Niksar’ın cevizi 2000 yılından sonra tamamen kaybolup gitti. Niksar’da ne ceviz kalmış ne de bir şey. Yanlış politikalar yüzünden 1960-1990 ve 2000 yılları arasında ceviz ağaçları Tarım Bakanlığı ve Orman Bakanlığı arasında verimli ceviz ağaçları tamamı ceviz sandığı, kaplamalık ve yurt dışına ihracata gitme bahanesiyle tamamen satılmış ve Türkiye’de ceviz veren ağaç kalmamış. 2000 yıllarından sonra bizim burada 200 dönüme yakın arazimiz vardı, buralara ceviz dikmeye karar verdik. Ardından kardeşim Halis ile birlikte Orman Bakanlığı’ndan kiraladığımız 240 dönüm araziye 10 bin adet ceviz fidanı daha diktik” dedi.

BÖLGE VE ÜLKE EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

Türkiye’de yaklaşık 35 bin ton ceviz yetiştirildiğini, ancak bunun tüketimi karşılamaya yetmediğini ifade eden Yılmaz, “Dağın taşın üzerine, bundan sonra da eğer ormandan yer bulursak 50 bine çıkarmayı planlıyoruz. Yetkili ve ilgili kişiler buralara gelsinler görsünler, boş arazileri de vatandaşa versinler. Bizim ceviz bölgesi bizim Niksar Amasya, Taşova, Erbaa, Niksar, Reşadiye, Koyulhisar, Suşehri, Alucra, Şebinkarahisar’a kadar Kelkit Vadisinde en az 7-8 milyon ağaç dikilir ve hem bölge hemde ülke ekonomisine büyük katkı sağlanmış olur” diye konuştu.  (İHA)

 


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları