BAŞKONSOLOSLUĞU KAPATMAYIN ÇAĞRISI

Toprakla Gelen 01 Mart 2019

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 2015 yılı Eylül ayında açtığı İzmir Başkonsolosluğu’nun vize verme sürecine girmesini beklenirken konsolosluğun kapatılma kararı çıktı. Karar, Çin’in Ankara Büyükelçiliği internet sitesinden duyuruldu. 28 Şubat 2019’dan itibaren Çin Halk Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosluğu hizmet vermeyi durdurdu. Çin’in İzmir Başkonsolosluğu’nun eski görev bölgesi ile ilgili konsolosluk işleri Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nce yürütülecek. Bu kararı değerlendiren iş dünyası temsilcileri ‘Konsolosluğu kapatmayın” çağrısında bulundu.

TARIM VE GIDA İHRACATININ YENİ PAZARI

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Çin’in özellikle tarım ve gıda ürünleri alanında Türkiye açısından gelişme potansiyeli en büyük pazarlardan biri olduğuna dikkat çekti. Kestelli,  “2018 yılında Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmi 23. 6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam içinde ihracatımızın payı ancak 2. 9 milyar dolar; onun da sadece 150 milyon doları tarımsal ürünler. Tarım ürünleri alanında mevcut ticaret hacmini ve işbirlikleri artırma konusunda iyi bir zemin yakalamıştık. Çin’in İzmir Başkonsolosluğu, Egeli iş insanları ile Çinli muhatapları arasında köprü görevi üstleniyor ve bürokratik işlemlerin hızlanmasında önemli rol oynuyordu. Konsolosluğun kapatılma kararı mutlaka ki bu süreci sekteye uğratacaktır. Temennim bu yanlıştan bir an önce dönülmesidir” diye konuştu.

TARIM OSB’DE YATIRIMA DAVET ETMİŞTİK

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ise Çin ve Türkiye arasında 23 milyar dolarlık ticaret hacminin, yaklaşık 850 milyon dolarının İzmir’den yapıldığını hatırlatarak, “Başkonsolosun Odamızı ziyaretinde Çin ticaret heyetlerinin İzmir’e yönlendirilmesini istediğimizi aktarmış, kurulum çalışmaları hızla devam eden Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi için Çin’li yatırımcıları davet etmiş, işbirliği olanaklarımızı güçlendirecek projelere ilişkin olumlu temaslarda bulunmuştuk.  Kurumlararası diyalogla çok daha ileri seviyelere taşımayı arzu ettiğimiz işbirliğinin, İzmir Başkonsolosluğu’nun kapatma kararıyla, iş yapma heyecanı ve kolaylaştırıcı uygulamaları sekteye uğrayacağını düşünüyor ve çok önemsediğimiz Çin’in İzmir’imizdeki Konsolosluk temsiliyetinin devamını talep ediyoruz” dedi. .

ÇİN YILI İLAN ETMİŞTİK

İzmir’deki Çin Başkonsolosluğu’nun 4 yıl önce faaliyete geçtiğini ve İzmir ile birlikte 8 ile hizmet verdiğini kaydeden Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi de  2019 yılını Çin Yılı ilan ettiklerini hatırlattı. Eskinazi, “Japonya ve Güney Kore’de sürdürdüğümüz Turquality Pojesi’ne Çin’in dahil edilmesi için Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. 6-9 Mart 2019 tarihleri arasında Çin’in Xiamen kentinde Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın Milli Katılım Organizasyonu’nu 140 firmanın katılımı ile gerçekleştireceğiz. 26-28 Eylül 2019 tarihlerinde ise Guangzhou’da düzenlenecek olan Food2China Fuarı’na Türkiye Milli Katılım Organizasyonu’nu yapmak üzere çalışma başlattık. 2019 yılının ilk 6 aylık döneminde 3 sektörel ticaret heyeti, alım heyeti organizasyonu yapmayı planlıyoruz. Bütün bu etkinliklere katılacak üyelerimizin vize işlemlerinin İzmir Başkonsolosluğu tarafından yapılmasını beklerken kapatma kararı bizleri şok etti. Bu karardan vazgeçilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener de karardan duydukları üzüntüyü dile getirerek, “Çinli dostlarımızın en kısa zamanda yeniden aramıza dönmesini bekliyoruz” dedi. (TOPRAKLA GELEN)


Yazı hakkında yapılan yorumlar

avatar
  Subscribe  
Bildir

Haber Bülteni

Toprakla Gelen sitesinde paylaşılan son dakika haberleri ve özel röportajları anında posta kutunda görmek ister misin?


Sosyal Medyada Biz

Yazarlarımız

Nihat DELİBAŞITüm
Yazıları
Enver OlgunsoyTüm
Yazıları
Özgür KurşunTüm
Yazıları
burcuesmerTüm
Yazıları
Türker AdakaleTüm
Yazıları
Aydın ŞenerTüm
Yazıları
Sinan DoğanTüm
Yazıları
Özdem EkinciTüm
Yazıları
Destina AkgünTüm
Yazıları
Erdim ERDURANTüm
Yazıları